Jelikož se mi líbí téma svátků které jsou v každé zemi jiné, podívala jsem se i jak to chodí s Mikulášem
NěmeckoČeské tradici se možná nejvíc podobá zvyk ze sousedního Německa. V předvečer svátku tu taky děti vystaví punčochy za oknem nebo u krbu a netrpělivě čekají na ranní nadílku. Mikuláš pak dopoledne obchází školy a školky s venkovským čeledínem Ruprechtem, který mu pomáhá s berlou a dárky.
Der Krampus:
HolandskoTo Nizozemci si svátek užívají hodně odlišně. Každý rok připluje do přístavu v Amsterdamu tajemná loď. Z korábu vystoupí Sinter Klaas, nasedne na bílého koně a projíždí město, obklopen malými černoušky v turbanech, kteří dětem rozhazují hrsti sladkostí. Podobný rituál se tu odehrává v každém větším městě. Ale i místní děti si večer nachystají punčochy a botičky a doufají, že se jim do rána naplní sladkostmi.
PolskoTřeba polské děti se zase šestého prosince těší na malý dárek, ale vlídný děda s plnovousem se jim ukáže až na Štědrý večer.
BelgieV Belgii se navíc skupinky dětí vydávají od domu k domu a za drobný dárek lidem zpívají koledy, podobně jako u nás o Velikonocích.
Ve frankofonní části Belgie chodí s Mikulášem Taťka rákoska.
ŠvýcarskoŠvýcarsku zase vousatá postava v dlouhé černé kápi zvaná Schmutzli.
V ostatních zemích si lidé mikulášskou tradici připomínají až o Štědrém dnu. A majestátního starce taky všude nazývají trochu jinak. Náš Mikuláš - z řeckého Nicolaus - se v anglosaské oblasti jmenuje Santa Claus. Ve Finsku je to Ukko, ve Francii pere Noël a Švédové mají svého Jultomtena.
Některé země však svátek svatého Mikuláše neslaví, například Rusko. Ve Francii jsou jeho oslavy běžné jen v okrajových částech jako v Alsasku či Lotrinsku, které v minulosti patřily pod jiné státy. Mikuláše neslaví ani Britové. Na ostrovech se tento světec přerodil v postavu zvanou Father Christmas, která je k nerozeznání podobná americkému Santa Clausovi a plní obdobné úkoly - ovšem až o Vánocích.
Znáte ještě nějaké jiné země kde je to jinak?