Můj synek na laryngitidy trpí od cca 2 let.
Čím je starší, průběh je mírnější - hrtan je širší, takže jeho otok lépe umožňuje dýchání.
Laringitidy jsme naštěstí vždy zvládali doma- pouze jedenkrát jsme jeli do nemocnice - synek (tehdy 2,25)v noci tak kašlal, že to manžel nevydržel - byl právě podzim, venku poprchalo a bylo chladno, takže než jsme se dostali do auta a z auta do nemocnice (máme ji cca 5min od domu) na chladném vlhkém vzduchu se synkovi tak ulevilo, že při příjezdu na ORL byl už v pohodě. Já jsem s tím nesouhlasila,ale nátlak byl větší, než jsem byla schopna ustát. Synek byl unavený, kašlal z polospánku, znamenalo to ho vzbudit (rozplakal se), obléct (dostal hysterák, který ho rozkašlal tak, že se pozvracel)... Naštěstí manžel po této akci pochopil - a bylo mu i na ORL řečeno, že to bylo v našem případě zbytečné.
Naštěstí u nás laryngitida nikdy nedospěla do stadia, že by synek lapal po dechu a modral - jen kašle a kašle a nemůže to zastavit.
Já jsem byla z počátku taky hodně vystrašená, ale:
1. naše pediatrička mi řekla, že je naočkován hexavakcínou, takže by se neměl udusit - nemělo by dojít k otoku hrtanové záklopky - to mě dost uklidnilo. Oteče mu, pevně doufám, snad jen hrtan, ne tedy ta záklopka
2. mám v ledničce v pohotovosti čípek Rectodel - je to docela driák, použila jsem ho za ty 4 roky jen 1x
3. jakmile slyším, že začne dráždivě pokašlávat (už to poznám), ty první dny (2-3), mu dávám na noc spolknout 1/4 Prothazinu (teď už 1/2), který tlumí dráždivý kašel. Je to hnusně hořké, takže tu "ťupinku"(jak říká synek) dám na lžičku a zaliju sladkým jitrocelovým sirupem Mucoplant na dobrou noc, který má synek rád a nechám ho to spolknout. U malých dětí se to musí nacvičit!
4. nechám ho hrát si v koupelně ve vaně klidně hodinu (vlhký vzduch), pokud ho to nedráždí ke kašli, jinak všude rozvěšuji na sušák mokré plíny, hlavně na noc do místnosti, kde spí.
5. nejhorší laryng. jsem zažila asi 4x, od jeho cca 2 do 3,5 roku věku v zimě - to jsem s ním spala (no, spala, spíš pospávala) v ložnici při nastevřených balkonových dveřích - on byl zachumlaný v peřině + přikrytý dekou, já chodila spát v teplákách, mikině a čepici + pod peřinu. Říkala jsem, že si jdu lehnout do lednice...
7. na laryngitidy synek trpí hodně - většinou ji u něj nastartuje i jen žlutá/zelená rýma
, takže u něj vždycky léčím i tu rýmu, aby se nerozjela (dříve jsem kapali Pamycon, teď stříkáme Bioparox, ten se nám hodně osvědčil). Z rýmy se není schopen sám dostat - buď to končí laryngitidou, nebo rovnou angínou, nebo zápalem plic, tudíž na ATB.
8. U laryngitidy je hodně důležité, aby se dítě zbytečně nestresovalo, stres vede k ještě většímu dráždění ke kašli. Rodiče by tedy měli zachovávat při záchvatu co největší klid a rozvahu, ne plašit a chovat se hystericky, což dítě ještě víc rozrušuje!! To je hodně důležité!
Další důležitá rada je:
9. Pokud mám pocit, že záchvat nezvládnu, hned zavolat záchranku. S dítětem do příjezdu sedět u oteveného okna (lednice) a uklidňovat ho. NE tedy dopravovat dítě do nemocnice autem!!!
Já na synkův kašel nikdy nepoužívám sirupy typu Mucoplant, Hedelix atp. Je dráždivější ve všech směrech, takže tyto sirupy u něj vždycky při kašli vedly ke zvracení. On prostě kašle a kašle až do chvíle, dokud má pocit, že má odkašláno - což tedy při kašli nemá nikdy, takže to končilo vždycky zvracením, což je právě u laryngitidy šílená kombinace.
Nejvíc se mi osvědčil sirup STOPTUSIN + jitrocelový sirup MUCOPLANT NA DOBROU NOC.
Jsou to takoví hybridi - umožnují uvolňování a rozpouštění hlenů, ale současně tlumí dráždivý kašel. Navíc se jich dává, narozdíl od třeba Robitussinu, velmi málo, takže to je schopno pozřít i dítě, které sirupy nemiluje.
Snad naše zkušenosti někomu pomohou.