Přidat odpověď
Dorko, určitě se na tohle všechno zeptej doktorů v nemocnici nebo vaší dr.
Myslím, že dostanete Rectodelt čípek nebo Prednison tablety (oboje jsou kortitkoidy) domů, s návodem, kdy a jak je podat. Určtě bych zavedla na spaní chladnější a vlhčí prostředí, to dělá hodně, při nachlazení rozhodně a taky zvýšenou polohu. Pokud by se syn probudil (laryngitida nejčastěji začíná v noci, někdy i z plného zdraví) se štěkavým kašlem, otevřela bych okno (v létě se posadila před otevřenou ledničku), víc ho oblíkla, klidně se s ním v náručí posadila přímo k oknu nebo na balkon (přiměřeně oblečeni) dala teplý čaj a lék proti kašli a proti alergii (dr dávají prothazin nebo dithiaden nebo fenistil) a zabalila krk do tepla. A strašně důležité je dítko uklidnit, tzn že nejdřív musíš být v klidu Ty. Nejde to hned, člověk se bojí, to je jasné, ale časem to určitě zvládneš, bude-li se laryngitida opakovat.
Kortikoidy se dávají, pokud už dítko hůř dýchá, typický je obtížný, sípavý nádech. Pokud se dýchání po čípku, všech opatřeních a zklidnění dítěte nezlepší, volala bych rychlou. Ale ono fakt často zabere nejvíc ten chladný vzduch a mamičnina náruč, často se děti spraví během cesty do nemocnice.
S věkem se tahle nemoc líp snáší, dýchací cesty jsou "širší", takže otok není tak nebezpečný, taky se starším dítkem se líp domluvíš, určitě to zvládnete. Znám tuhle nemoc jako zdravotník i jako máma, není to nic příjemného, tohle v noci řešit, ale dá se to natrénovat. A taky Tě může uklidnit, že ve většině případů bývá nejhorší ta první noc, každá další už je i díky léčbě, ale i sama o sobě lepší.
Předchozí