Níže uvedené nekomentuji, není samozřejmě záruka, že je to pravda; snad jen, že já jsem ani jedno dítě ultrazvuku v těhotenství nevystavila, a lidé u obou obdivují, jak jsou klidní a jak dlouho udrží pozornost - přitom jsou ale zároveň živí, žádné buchty, které by celý den dřepěly na jednom místě... Nemusí to být tím, ale může...
Kapitola třetí
Navzdory krásným řečem porodníků o skvělé lékařské technice, není většina těhotenských vyšetření nic víc než rituální nesmysl. Skutečnost je taková, že každá žena, které byl proveden ultrazvuk v těhotenství, se účastní jednoho z největších experimentů v historií lékařství.
Zobrazování ultrazvuků se vyvinulo během druhé světové války za účelem vyhledávání nepřátelských ponorek a v 70. létech začalo být používáno pro lékařskou diagnostiku, aniž by existoval nějaký solidní vědecký výzkum, který by potvrzoval neškodnost takovéhoto vyšetření.
Ve skutečnosti některé studie ukazují, že s ultrazvukem se zvětšují vyhlídky na předčasný potrat. Jasné důkazy nás přesvědčují o tom, že pro normální těhotenství nepřináší ultrazvuk žádné dobro. Ale způsobuje vystavení embrya ultrazvuku v nejcitlivějším stadiu vývoje nějaké přetrvávající poškození ? Z nových studií vyplývá, že ultrazvukové zobrazování může být skutečně příčinou drobného poškození mozku a navíc dochází k drobným mikroskopickým změnám ve vyvíjející se nervové tkání.
Podle norského výzkumu, uskutečněného Národním centrem pro fetální medicínu v Trondheimu, byla u děti vystavených běžnému ultrazvukování o 30% vyšší pravděpodobnost, že budou leváky, než u dětí, které vyšetření nepodstoupily. Důkazy z Austrálie ukazují, že časté zobrazování zvyšuje podíl novorozenců s malou porodní váhou až o třetinu. Podle kanadského výzkumu způsobuje ultrazvuk též opoždění řeči. Analýza studií in vitro ukazuje, že ultrazvuk vyvolává poškození buněk a změny DNA, přičemž některé změny se přenášejí na následné buněčné generace.
Mezinárodní porodnická vzdělávací asociace ICEA trvá na tom, že ultrazvuk má z největší pravděpodobnosti vliv na vývoj (chování a neurologický), krevní buňky, imunitní systém a genetickou výbavu dítěte - tento názor byl potvrzen nedávnými výzkumnými materiály o váze a vývoji ultrazvukovaných dětí.
Ukázalo se také, že ultrazvuk ovlivňuje i organismus matky. Britská studie dokazuje, že ultrazvukové vyšetření vaječníků může u matky vyvolat předčasnou ovulaci. Ultrazvuk je též schopen poškodit mateřské erytrocyty (zralé červené krvinky) a zvýšit hladinu choriogonadotropního hormonu (hormon, který pomáhá udržovat těhotenství). Vedle otázky bezpečnosti jsou ještě velké pochybnosti o přesnosti vyšetření. Vyšetření přináší závažné riziko, že naznačí velký problém, který neexistuje, nebo naopak nezachytí opravdovou chorobu. Tak vzniká závažné nebezpečí, že se uměle potratí zcela zdravý plod, nebo naopak se nezachytí závažná choroba.
New England Jurnal of Medicine po prošetření sedmi velkých studií neochotně přiznává, že tato forma ultrazvukového vyšetření nemá pro novorozence žádný přínos. Dokonce ani pro děti nedonošené - tam bylo naopak zjištěno, že úroveň falešně pozitivních výsledků, hlásících problém tam, kde ve skutečnosti žádný není, je alarmujících 98,8%, jejichž důsledkem jsou tisíce zbytečných císařských řezů.
Bývaly přednosta Jednoty perinatální péče v Oxfordu Lan Chalmers veřejně prohlásil, že velké, řádně provedené studie ukázaly, že úmrtnost u dětí sledovaných pomocí techniky je vyšší než u dětí z kontrolního souborů.