Přidat odpověď
Akutní onemocnění toxoplasmosou se vyléčit dá, ale nositelem cyst ve svalech a v mozku už je člověk napořád. Infekce se může pak reaktivovat při nějakém jiném onemocnění, které zlikviduje imunitní systém (např. HIV)
U lidí jinak zdravých má toxoplasmosa zpravidla mírný průběh se zvětšením uzlin a teplotou, někdy se zvětší i slezina. Poměrně vzácně může dojít i k napadení a zánětu některých orgánů (plic, jater, srdce), ale je to spíš rarita.
Promořenost toxoplasmosou v ČR je kolem 30 - 40% v dospělé populaci - většina lidí si ani nevšimne, že nějakou toxoplasmosu měla, a považuje ji za běžnou virosu. Ale třeba ve Francii (protože Francouzi mají rádi masíčko pěkně krvavé:) je promořenost až 90%.
Toxoplasmosa může být nebezpečná u lidí s imunodeficitem - HIV pozitivních, po chemoterapii apod. U těch může dojít k reaktivaci původní infekce právě z těch cyst, které přežívají.
Zajímavé na toxoplasmose je, že lidem, kteří ji prodělali, mění zřejmě doživotně chování, které se stává rizikovějším - méně opatrnosti prý třeba za volantem. Je to zřejmě dané tím, že toxoplasma - která primárně "využívla" jako mezihostitele myši a další potravu kočkovitých šelem, "nutí" napadené myši chovat se rizikově a vylézat z děr, což způsoví častější chycení kočkou. Kočkovitou šelmu toxoplasma nutně potřebuje, protože je to její jediný definitivní hostitel.
Předchozí