Přidat odpověď
Jak jste přišly na to, že se na Amoksiklav nesmí kyselé??
viz výňatek z příbalového letáku, nic takového tam, dle mého, není:
4.2. Dávkování a způsob podání
Dospělí a děti starší 12 let (s tělesnou hmotností nad 40 kg)
Obvyklá denní dávka v případě středně těžkých a těžkých infekcí je 1 g (jedna 1 g tableta) dvakrát denně, po 12 hodinách. Přípravek se obvykle podává 5-14 dní dle závažnosti a průběhu onemocnění.
Dětem do 12 let věku (s tělesnou hmotností do 40 kg) by tablety Amoksiklav® 1 g neměly být podávány.
Dávkování při hemodialýze
Hemodialýza urychluje vylučování přípravku Amoksiklav®, a proto je potřeba upravit dávky léčiva. Pro pacienty podstupující hemodialýzu není 1 g tableta vhodná, neboť těmto nemocným by mělo být podáváno 250-500 mg amoxicilinu (tedy Amoksiklav® 375 mg nebo 625 mg) jedenkrát denně, po 24 hodinách, v závislosti na závažnosti infekce; dodatečná dávka je nutná také v průběhu a na konci dialýzy.
Maximální denní dávka kyseliny klavulanové (ve formě klavulanátu draselného) je 600 mg pro dospělé a 10 mg/kg tělesné hmotnosti pro děti.
Maximální perorální denní dávka amoxicilinu je 4,5 g pro dospělé a 45 mg/kg tělesné hmotnosti pro děti.
4.3. Kontraindikace
Amoksiklav® je kontraindikován při známé hypersenzitivitě na amoxicilin, kyselinu klavulanovou, antibiotika penicilinové řady a ostatní složky přípravku.
4.4. Zvláštní upozornění a zvláštní opatření pro použití
Amoksiklav® by měl být používán se zvýšenou opatrností u pacientů s projevy alergie v anamnéze a rovněž u nemocných se známou alergií na cefalosporiny (možnost výskytu zkřížené alergie).
Přípravek by neměl být podáván nemocným s infekční mononukleózou, cholestatickou žloutenkou nebo jaterní dysfunkcí vyvolanou penicilinovými antibiotiky nebo kombinací amoxicilinu s kyselinou klavulanovou.
U pacientů se závažnou renální insuficiencí je nezbytné adekvátně snížit dávky nebo prodloužit intervaly mezi jednotlivými dávkami.
V některých případech může při užívání přípravku dojít k prodloužení protrombinového času, a proto je nutno pečlivě sledovat pacienty léčené současně perorálními antikoagulancii.
4.5. Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce
Konkomitantní podávání aminoglykosidových antibiotik vede k synergickému baktericidnímu účinku vůči některým kmenům enterokoků a streptokoků skupiny B, avšak obě léčiva jsou chemicky i fyzikálně inkompatibilní a jsou inaktivována při vzájemném smísení nebo současném podání. Podle některých údajů dochází při současném použití aminoglykosidů a penicilinových antibiotiotik k inaktivaci aminoglykosidů také in vivo, kombinace však má klinicky synergické baktericidní účinky vůči některým bakteriím.
Současné podávání přípravku Amoksiklav® s allopurinolem může vést ke zvýšené incidenci kožních exantémů.
Současné podávání s methotrexatem zvyšuje toxicitu methotrexatu.
Probenecid snižuje tubulární sekreci amoxicilinu a tím může vést ke zvýšeným hladinám amoxicilinu v krvi.
Podávání přípravku může snížit účinnost perorálních antikoncepčních přípravků.
Konkomitantního použití s disulfiramem je třeba se vyvarovat.
Při perorálním podávání přípravku Amoksiklav® je dosahováno vysokých koncentrací amoxicilinu v moči, jež mohou vést k falešně pozitivní reakci na přítomnost glukózy v moči při použití Benedictova činidla nebo Fehlingova roztoku, a proto se doporučuje ke zjišťování glukózy používat testy založené na enzymatických reakcích glukózooxidázy.
Kožní reakce u tohoto typu ATB podle mě nejsou výjimečné, jsou důvodem k návštěvě lékaře, který určí, jestli je třeba změnit ATB.
Předchozí