já myslím, že v případě mé dcery ano
tak by se dalo zjistit, jestli má vůbec genetické dispozice k celiakii a jestli jsou nutná další vyšetření. Ona má už ta další vyšetření za sebou a protože nejsou průkazná, tak bych jasko další a asi jedinou možnost pro potvrzení, nebo vyvrácení viděla genetický test.
K běžnému screeningu se užívají imunologické testy, které jsou však pozitivní pouze v případě propuknutí choroby a její aktivity. Vzhledem k tomu, že choroba může propuknout kdykoliv během žitova, není zatím znám vhodný věk pro skríning a ani to, zda je potřeba periodicky skríning opakovat k vyloučení pozdního nástupu onemocnění. 15)
Právě ke skríningu lze využít vysokou senzitivitu gnetických testů, které nejsou nijak ovlivněny aktuálním zdravotním stavem a mohou sloužit k záchytu jedinců se zvýšeným rizikem vzniku celiakie v průběhu života a u nich v případě podezření na celiakii nebo zhoršení zdravotního stavu jim provádět cílená ev. opakovaná serologická vyšetření.Současné genetické testy umí s 99% jistotou vyloučit vrozené riziko vzniku celiakie a díky zavádění mikročipové technologie již i za relativně přijatelnou cenu. Genetické testy se tak stávají i finančně dostupné i široké veřejnosti.
Současný epidemiologickým přístup k diagnostice celiakie je stále založen pouze vyhledávání symptomatických pacientů s typickými nebo atypickými příznaky spojenými s celiakií. Stále tak uniká diagnóze celiakie a správné terapii asi 85-90% nemocných.