Přidat odpověď
Rodiče mohou změnit svět tím, že vyvedou z rodinného hnízda takové děti, které budou usilovat o dobré mezilidské vztahy, o ideály lásky, přátelství, skromného života, hledat dobré vzdělání a připravovat se na svou životní úlohu. Jak se rodiče k takovému výchovnému ideálu mohou přiblížit? Tím, že svými vztahy lásky budou pro děti zdrojem bezpečí už od jejich početí. Tím, že si pro ně udělají čas a budou jim lásku správně předávat. Tím, že odmítnou poživačný styl konzumního života a účast na světě "uhlazeného zlodějství a otroctví mamonu a moci"...
Souhrně řečeno tím, že budou usilovat o zdravou rodinu, zdravou po stránce duchovní, duševní i tělesné. Jedině tak se odstraní pravé a nejhlubší příčiny drogových závislostí, promiskuity, sexuálně přenosných nemocí, osobní a skupinové agrese, kriminality, malé životní odolnosti a ztráty smyslu života.
Dospívající mladá generace je ohrožena především chybami svých rodičů, svých vychovatelů a vstřebáváním konzumního stylu společnosti. A proto rodiče by měli začít s nápravou především sami u sebe. Klíčem k tomu, je vlastní sebevýchova. V praxi je nejpříznivější dobou k této radikální proměně života doba na začátku manželství (eventuelně těsně před ním). V té době jsou manželé motivováni snahou o co nejlepší rozvoj dítěte, po kterém touží, které si přejí, nebo které právě zplodili. Je to v životě člověka jedinečný, zcela přirozený motiv. Je však i další, a snad ještě závažnější: vlastní proměna pro dobré sjednocování s partnerem. Jde o to, aby manželé pochopili, že vlastní sebevýchova, ve které si budou vzájemě pomáhat, je klíčem ke štěstí jejich dětí.
Z knihy Oldřicha Pšeničky Sexuální výchova v rodině
Předchozí