Přidat názor k dotazu Porodnice
Dobrý den,
ráda bych se podělila o svoje zkušenosti - podle mého názoru všechny probémy spojené s darováním - např. nedostatek odběrových míst, možnost odebrat pouze mimo víkend, přísné požadavky na zdraví dárkyně... atd. - jsou dány především ekonomickými možnostmi. O víkendu je odvoz dražší, rovněž je levnější vozit krev z 1 porodnice, než ze dvou, personál, který odebírá častěji v tom má větší praxi a znehodnotí se méně odběrového materiálu, také je nižší pravděpodobnost bakteriální kontaminace štěpu atd.
V případě vlastního uchování - tedy když odběr financuje rodina - nehrají výše zmíněné okolnosti roli.
Použitelnost štěpu není omezena do 50 kg, ale záleží na množství odebraných kmenových buněk -a to je individuální. Udává se, že cca 30% odběrů se podaří tak, že je lze použít pro člověka nad 60 kg.
(rekord je do 140 kg)
Možnosti využití buněk z pupečníkové krve ještě nejsou zcela prozkoumány, výzkum je ale velmi intenzivní a od buněčné terapie se mnoho očekává
( jedná se o možnou léčbu dosud neléčitelných onemocnění). Osobně pevně věřím, že taková léčba bude dříve či později možná.
Struktura placení za individuální uchování je v současné době u společnosti Cordbloodcenter tato: 800,- Kč měsíčně po dobu 12 měsíců, dále 1x ročně 1490,- Kč po celou dobu uložení.
V případě aplastické anémie by záleželo, zda se jedná o dědičnou formu (Fanconiho anémie)- nebo získanou. V případě vrozené formy je nutná transplantace od dárce (alogenní) - zde by bylo možné použít pupečníkovou krev zdravého sourozence (v případě shody v HLA). V případě získané formy by bylo možné použít vlastní (autologní) pupečníkovou krev - pokud byla uschována a hmotnostně by postačovala.
Toxoplazmóza před 8 lety by neměla být problém ani pro darování ani pro individuální uložení.
Pěkný den!
Předchozí