| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k dotazu Veganství

 Příspěvky 16 z 6 
  • 
4.10.2010 12:02:54
Vážená kolegyně, jestli jste opravdu nutriční terapeut (tj. absolvent vyšší odborné školy), doporučila bych Vám vrátit diplom!
Nebo jste nedávala pozor při výuce, když jste se učili, že vitamín B12, tělo získává pouze ze živočišných zdrojů. A pokud se vyskytuje ve fermentovaných rostlinných výrobcích, je velmi nízká využitelnost v lidském těle?
S využitelností vápníku z rostlinných zdrojů je to velmi podobné. Nejen, že obsah vápníku v rostlinných výrobcích je nízký, ale také je to o tom množství, které byste musela rostlinných potravin sníst, abyste organizmus dostačně saturovala.
Prosím Vás, když už sama máte velmi chabé znalosti z oblasti výživy, tak alespoň neraďte lajkům a nedělejte ostatním odborníkům na výživu ostudu.
Dietaja
  • 
28.11.2007 21:48:27
Syr vegani nejedi:-)
  • 
20.7.2007 20:23:50
jsem take veganka:-)zatim tedy bez deti,ale ja i muj manzel(take vegan)vime,ze i pro nas je zcela prirozene,ze jednou nase dite budeme stravovat vegansky.Musim rict,ze uz ted se ale setkavame se spoustou negativnich reakci,je smutne,ze se spousta lidi povazuje za odborniky,i kdyz jen naprazdno papouskuji teoreticke a nepodlozene "zkusenosti" nekoho jineho a o praxi nemaji ani paru.Mrzi me,ze i v dnesni dobe mohou existovat pripady jako je ten me kamaradky-veganky.Jeji lekarka na ni postvala sosialni pracovnici,kdyz se s ni kamaradka prisla poradit o vyvazenosti veganske stravy pro jeji holcicku.Mela problemy i se svym gynekologem v tehotenstvi a i v porodnici,kde na ni lekari a sestry"odbornici" doslova vyvijeli psychicky natlak kvuli veganstvi.Priznam se,ze jeji zkusenost me dost vydesila.Hlavne si myslim,ze to opravdu nadela spis vice skody nez uzitku.Kdo by se po takove zkusenosti nebal otevrene promluvit o svem postoji k vegetarianstvi ci veganstvi se svym lekarem a beze strachu ho zadal o radu?Smutne,ze skutecnych odborniku bez predsudku je stale malo.Preju Tobe i Tve rodine hodne stesti v zivote:-)Kaja
  • 
22.6.2007 12:26:50
Ještě si dovoluji zde napsat odkaz na rozhovor se světovým odborníkem a vědcem, doktorem Walshem, který mimochodem na začátku roku převzal čestný doktorát Masarykovy univerzity a který se zasloužil o významné objevy v léčbě rakoviny.
Velice zajímavý je jeho názor na konzumaci mléčných výrobků a masa, proto by si tento odkaz měla přečíst hlavně paní nutriční terapeutka:
http://info.muni.cz/index.php?option=com_content&task=view&id=639&Itemid=89
  • 
22.6.2007 11:39:00
Je mi líto, že patříte právě k těm nevzdělaným nutričním terapeutkám, které nemají ani páru o moderních výživových studiích a zcela je ignorují. Doporučila bych Vám, abyste se konečně začala vzdělávat. Já osobně studuji práva, ale očividně toho vím o výživě více než vy! A to je docela smutné.
Takže zaprvé bych Vám doporučila přečíst si stanovisko Světové zdravotnické organizace k vegetariánství - oni totiž hodnotí vegetariánství jako výživový směr, který může být naprosto vyvážený nejen pro dospělé, ale také děti. A jejich stanovisko k veganství najdete na: http://www.vegspol.cz/view.php?cisloclanku=2007010017
Takže pokud si tedy myslíte, že máte informovanější a lepší názory než WHO, tak tedy klobouk dolů!
Dále si prostudujte stanovisko Americké dietetické asociace k vegetariánství a veganství na: http://www.eatright.org/cps/rde/xchg/ada/hs.xsl/advocacy_933_ENU_HTML.htm
Mimochodem právě tato organizace sdružuje americkou odbornou veřejnost v oblasti dietologie a provádí seriózní výzkumy, o kterých si v ČR můžeme jenom nechat zdát. Že je Amerika je světová špička ve výzkumu, to je docela známý fakt. Z jejich studií vyplývá, že veg*ni mají nižší výskyt civilizačních onemocnění a dožívají se vyššího věku - to jen tak na okraj.
Mimoto by mě zajímal Váš názor na rodiny, které jsou již několik generací vegani a jsou naprosto zdraví. Chcete existenci takových rodin popírat, nebo budete tvrdit, že potají jedí maso? Existence těchto zdravých lidí po celém světě je v přímém rozporu s Vaším názorem, že "pokud trváte na veganské stravě, tak není možné, aby ve stravě nic nechybělo". Napište mi prosím, která součást stravy by chyběla - to by mě moc zajímalo.
Dále by mě zajímalo, jestli jste se někdy zkoušela stravovat vegansky? Určitě ne, ale jak si dovolujete to tedy odsuzovat, když o tom nevíte vůbec nic? Jedině lidi, kteří vyzkoušeli oba způsoby stravování mohou říct, jak se cítili předtím a jak se cítí teď. A to já mohu, narozdíl od Vás.
Mimochodem nevíte, že mléko je pro člověka zcela nepřirozená potravina? Že mléko pijí v živočišné říši pouze mláďata a to jenom od své matky? Víte, že některé studie prokazují souvislost konzumace mléka s rakovinou, s onemocněními ledvin, s astmatem, s alergiemi, se zahleňováním organismu? Tady na Rodině byste si měla přečíst něco od Světové zdravotnické organizace o vápníku a mléku: http://www.rodina.cz/scripts/detail.asp?id=3276
Také si přečtěte o mléce zde: http://www.zzbrno.cz/cl_pravda_o_mlece.htm a pak mi prosím napište, co zde uvedeného je lež.
To, co píšete o horší využitelnosti minerálů z rostlinných zdrojů je nesmysl - naopak pokud vím, tak živočišné bílkoviny brání využitelnosti některých minerálů. Vaše řeči o plnohodnotných a neplnohodnotných bílkovinách jsou velice zastaralé. Nic takového v moderní vědě o výživě neexistuje a plnohodnotnost živočišných bílkovin byla vyvrácena - viz Americká dietetická asociace.
Dalším mým dotazem je, zda jste se někdy zajímala, co jedí naši nejbližší příbuzní - tedy opice? Víte, že naprostá většina z nich jsou vegani a někteří z nich jedí jen výjimečně maso - a to syrové, ale základ stravy tvoří syrová rostlinná strava? A víte, že člověk má s některými opicemi až 98% shodného DNA? Opravdu si myslíte, že člověk s opicemi nemá vůbec nic společného? Já si naopak myslím, že toho má společného mnoho.
Další moje otázka je: z jaké literatury o výživě čerpáte?
Pokud své klienty nechcete dostat do nemocnice, začněte se vzdělávat.
  • 
8.6.2007 11:51:33
Dobrý den,
náhodou jsem narazila na váš dotaz, chtěla bych vám sdělit, že ne všechny nutriční terapeuti nejsou schopni poradit veganům či jiným alternativním směrům. Já osobně vím, že vápník, železo, vitamín B12 se dá získat v dostatečném množství i z rostlinných zdrojů.
Konkrétně vitamín B12 je obsažen ve fermentovaných sojových výrobcích jako je sýr natto, tempeh apod. Vápník lze získat právě ze semínek (sezam, mandle..). S veganstvím zkušenosti nemám a přiznávám, že k tomuto směru a k syrové stravě mám výhrady a rovněž jako nutriční terapeutka Věra Králová bych to pro dítě nedoporučovala. Ale třeba makrobiotika je směr, který je velmi dobře propracovaný a pro děti naprosto neškodný.
Souhlasím s názorem, že nutriční terapeut by měl umět poradit i v těchto případech a ne jen říci, že musíte dítěti dávat maso, mléko apod.
 Příspěvky 16 z 6 

Komerční sdělení

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2024 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.