Re: O postcovidovem syndromu
Saamajno, německy umím, Liv pravděpodobně taky, takže je celkem zjevné, že se jedná o využití plazmaferézy, zřejmě s imunoprecipitací některých molekul, které se spolupodílejí na srážení krve, hlavně tedy tady jde o fibrinogen (LDL jsou tady vedlejší).
A na čem to je postavené? Na tvrzení (dá se tam rozklinout dole), že za některé symptomy long-covidu můžou být zodpovědné mikrosraženiny.
No, to je možné tvrzení, vzhledem k tomu, že patofyziologie long-covidu je pořád slušně nejasná. Nelze podíl mikrosraženin vyloučit, ale... mezi ostatními hypotézami, jako je všemožná autoimunita, nadměrná aktivace žírných buněk, ale také perzistence koronaviru ve tkáních a de facto chronický covid, nikoli post-covid... je tohle prostě jen jedna z hypotéz. Podle webu té doktorky vychází z této studie https://cardiab.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12933-021-01359-7
Každopádně je to mechanismus velmi dobře možný, už proto, že akutní covid je velmi silně protrombogenní stav a proto je provázený poškozeními různých orgánů krevními sraženinami, byly u něj popsané mrtvice apod., tvorba sraženin u covidu je uváděná jako pravděpodobný mechanismus zvýšení počtu potratů a předčasných porodů u těhotných s covid atd.
Ale postavit na téhle hypotéze rovnou léčebnou metodu bez toho, aby prošla standardním přezkoumáním, se mi zdá poněkud zvláštní. A zejména, pokud by měla být tahle metoda použitá u dítěte, to už se mi zdá, no, dvakrát zvláštní.
Jako výzkumný záměr to rozhodně je dost zajímavé, ale ta doktorka to nabízí jen tak samoplátcům, že? (Nejde to úplně poznat, při kliknutí na "objednávací tlačítko" se otevře pouze mail) Nikoli jako recruitment do klinické studie, se všemi náležitostmi z toho vyplývajícími. Nic takového tam nikde napsaného nevidím. takže je to prostě - divné a působí to na mě nedůvěryhodně.
Odpovědět