14.12.2015 13:59:32 Arien+2
Re: Zrušení trvalého pobytu - lze?
V podstatě ne, tedy musel by prokázat že tam jednak nebydlí, nemají tam nárok bydlet, a že tam nemají žádné věci. Svědecky. Ono zas tak jednoduché to zrušit TP není. Pro dotyčného "nemajitele" je lepší sice mít nájemní smlouvu, nicméně v tomto případě jde o druha-družku. Zrušit TP vlastnímu dítěti a jeho matce, no to fakt nepůjde snadno.
Dřív možná šlo leccos, ale teď už striktně dle zákona, a úředníci jsou opatrní aby neměli prušvih.
Rušila jsem TP osobě, která mi na domě "uvízla" po předpředchozích majitelích. Musela jsem nahlásit dva svědky, kteří dosvědčili že tam nebydlí a nic tam nemá. Chtěli buď sousedy, já teda nahlásila ty předchozí dvoje majitele. A vím že dotyčného vyzývali ať se k tomu vyjádří, teprve pak proběhlo rozhodnutí, takže bez vědomí ne, leda by nepřebíral poštu nebo nebyl dohledán. Správní řízení trvalo cca 2 měsíce.
A dle mého to lze udělat jen u domu, u bytů je to podle mně takřka nemožné, protože tam není evidence na konkrétní byt. Z toho když jsem to zjišťovala - jak by to bylo u bytu - museli by požádat a tuto anabázi podstoupit všichni vlastníci daného čísla popisného. Majitel jednoho bytu nemůže dělat prakticky nic. Takže by ten TP jí museli nechat zrušit všichni sousedi společně.
Či-li závěr - teoreticky lze, jen pokud tam nebydlí, nikoliv však bez vědomí. Prakticky je to u bytu téměř vyloučeno, i kdyby tam fakt nebydlela.
Nicméně problém dle dotazu je jinde. Rušení TP nijak nesouvisí s tím že se jí může pokusit vyhodit z bytu, spáchat na ní násilí apod. Pokud je tam takovéto vyhrožování tam asi soužití nebude selanka. Doporučuji poradit se v nějaké poradně.
A v případ prvního pokusu násilí, volat policajty a pokusit se nechat vykázat z obydlí násilníka, což jde i když je byt jeho. Ale častá realita asi je, že musí narazit na fajn policajty, nebo mít právníka.
Odpovědět