Otázka
Odpověď
Re: Adopce prarodiči či sourozenci
21.3.2002 12:08:26 Mgr. Šárka Kincelová, advokátka
Odpovídám na Váš dotaz ze dne 25. února 2002 týkající se adopce dítěte prarodiči či sourozenci.
V současné době je tento problém upraven v zákoně č. 94/1963 Sb., o rodině, konkrétně v hlavě páté, nazvané Poručenství a opatrovnictví, a to v paragrafech 78 a následující. Jestliže rodiče dítěte zemřeli, ustanoví soud dítěti poručníka, který bude nezletilého vychovávat, zastupovat a spravovat jeho majetek místo jeho rodičů. Není-li to v rozporu se zájmy dítěte, ustanoví soud poručníkem především toho, koho doporučili rodiče. Nebyl-li nikdo takto doporučen, ustanoví soud dítěti poručníka, někoho z příbuzných a nebo osob blízkých dítěti nebo jeho rodině, popřípadě jinou fyzickou osobu. Poručníky nezletilého dítěte mohou být ustanoveni i manželé. Dokud není dítěti ustanoven poručník nebo dokud se ustanovený poručník neujme své funkce, činí neodkladné úkony v zájmu dítěte a v jeho zastoupení orgán sociálně-právní ochrany dětí.
Poručník odpovídá soudu za řádné plnění této funkce a podléhá jeho pravidelnému dozoru. Mezi jeho povinnosti patří zejména podávat soudu zprávy o osobě poručence a účty ze správy jeho jmění. Je-li správa jmění poručence spojena se značnou námahou, může soud přiznat z tohoto jmění přiměřenou odměnu ročně nebo při skončení správy. Po skončení poručenství musí poručník předložit závěrečný účet ze správy jmění poručence. Jakékoli rozhodnutí poručníka v podstatné věci týkající se dítěte vyžaduje schválení soudem.
Podle § 69 odst. 4 citovaného zákona může poručník dítě osvojit. Osvojením vzniká mezi osvojitelem a osvojencem takový poměr, jaký je mezi rodiči a dětmi, a mezi osvojencem a příbuznými osvojitele poměr příbuzenský. Osvojitelé mají rodičovskou zodpovědnost při výchově dětí. O osvojení rozhoduje soud na návrh osvojitele.