| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Otázka Odpověď

Re: Abnormální rotace miminka

19.9.2001   Zuzana Štromerová
Milá paní Petro,
myslím, že Váš případ je klasickou ukázkou toho, čemu "klasické" porodnictví říká úspěšný porod.

Ale postupně:
Velmi jednoduše řečeno - při normální rotaci je při porodu obličej miminka natočen směrem k páteři matky. Jinými slovy - pokud při porodu ležíte, směřuje obličej miminka dolů.
Při abnormální rotaci se ale miminko "dívá" nahoru. Jeho obličej je natočen směrem k Vašemu bříšku.
Nejoptimálněji je hlavička natočena a nejmenší nároky na prostor má tehdy, je-li vedoucím bodem (tedy tím, co celého človíčka vede ven) záhlaví a "dívá-li" se miminko k Vašim zádům. Jakýkoli jiný stav je pro porod méně výhodný. Abnormální rotace třeba tím, že je při ní obvod hlavičky větší.
Důsledkem toho je váznoucí druhá doba porodní (tedy závěr porodu), často déle trvající první doba porodní a často také silné zádové bolesti, které celý porod provázejí.

Rozbor Vašeho případu by zabral mnoho místa nebo mnoho minut debaty. Podstatné je, že zpět nic nevrátíte a tak trápit se tím, že něco mohlo být uděláno jinak kdyby.... je bezúčelné. Co je ale dobré vědět pro příště:

1. Je dobré dělat vše pro to, aby se děťátku zalíbilo v tzv. předním postavení, kdy je jeho páteř blíže bříška matky a kdy obličejem je spíše natočeno k její páteři. To znamená na příklad: už během těhotenství cvičit cviky na všech čtyřech, sedět zpříma (jako na tvrdé židli, nikoli v sedací soupravě). Luxovat s krátkým nástavcem, aby Vás to nutilo do předklonu a podobně.

2. Během doby, kdy už stahy začaly trávit co nejvíce času ve vzpřímené pozici a v pohybu, dobré je pohupování v kyčlích (i břišní tanec). Pokud budete stát, tak raději s oporou v mírném předklonu. Pokud budete sedět, tak raději zpříma. Báječná je pozice na všech čtyřech.

3. Jestliže se nepovede "přemluvit" miminko, aby šuplo do té správné pozice, pak je třeba obrnit se trpělivostí. Dá mu to pravděpodobně více práce, aby porodními cestami prošlo. Obzvláštní trpělivosti je třeba ve druhé době porodní. Naše "klasická" porodnická taktika velí, že by porod měl jít ráz naráz. Prevencí většího poranění je ale volný postup hlavičky, aby měly veškeré tkáně, které ji obklopují čas se dostatečně roztáhnout.

4. Je dobré trávit i druhou dobu porodní ve vzpřímené pozici. Nebojte se, miminko nevypadne! Jestliže se bude jednat o abnormální rotaci, miminko bude mít lepší šanci projít, budete-li stát nebo sedět na porodnické stoličce či klečet. I teplá koupel pomůže. Tkáně se prohřejí a lépe se přizpůsobí. Stahy méně bolí, člověk se lépe uvolní.

5. Pokud se na miminko v závěru porodu nespěchá, je výrazně větší šance, že porodní zátěž snese lépe a nebude Vám nikdo muset ležet na břiše, aby ho vymáčkl ven a tak ho zachránil.

6. Pokud bude závěru porodu věnován patřičný čas, nebude se spěchat, je velká šance, že buď k porodnímu poranění nedojde nebo bude zcela malé. Tím spíše, bude-li to Vaše druhé (a další) miminko.

"Píchnutí vody" je součástí zaběhnutých porodnických postupů. Někdy může posílit stahy a urychlit porod, ale ne vždy je pozitivním krokem. Vystižení toho opravdu vhodného času a té opravdu vhodné situace pro umělé protržení vaku blan je součástí umění péče během porodu. Je pravdou, že pokud by se vak blan uměle neprotrhnul, lze říci, že by byla celková doba porodu o něco delší. Tedy většinou. Lze ale také říci, že ke značnému množství komplikací by nedošlo, kdyby nebyl uměle vak blan protržen. Je to tak: každá mince má dvě strany. A ještě jednou - poskytnout OPTIMÁLNÍ péči během porodu je opravdu umění.

Pouhé konstatování , že jak matka, tak dítě porod přežili a jsou po fyzické stránce více méně v pořádku, nesvědčí o poskytnutí optimální porodnické péče nebo zcela úspěšném porodu. Vždyť ženy i děti mají kromě těla také duši!


Přeji Vám hodně štěstí

Zuzana Štromerová
Názory k dotazu (0 názorů)
Žádné názory zatím nejsou. Vložte první!

Tato poradna již není aktivní - nelze vkládat nové dotazy.

Poslední komentované ze všech poraden


(C) 1999-2024 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.