| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Otázka Odpověď

Re:Vztah druh, družka z právního hlediska

4.4.2005 4:28:56   JUDr. Drahomíra Janebová Kubisová
Vážená paní,

Váš dotaz je velmi obsáhlý a obávám se, že možná nevystihnu všechny problémy, které Vás mohou v souvislosti s naznačeným tématem napadat.

Z mého pohledu je vztah nesezdaných osob oproti manželskému páru znevýhodněn. Začnu majetkem - pokud nabývají věci manželé za trvání jejich manželství, spadá tento majetek do tzv. společného jmění manželů, a to bez ohledu na to, zda vůbec a kolik který z manželů v inkriminovanou dobu vydělával (typicky rodič na rodičovské dovolené). V manželství prostě neexistují "moje" nebo "tvoje" peníze, vše je společné. Oproti tomu při nabývání majetku u nesezdaných osob se vlastníkem každé konkrétní věci stává ten, kdo za ni zaplatil. Ve velké nevýhodě potom zůstává ten výdělečně slabší. Nebezpečí pro případ rozchodu v sobě skrývá i rozdělení rolí - jeden "živí" rodinu, tedy platí běžný chod domácnosti, druhý "za své" peníze nakupuje movité, resp. nemovité věci a stává se jejich výlučným vlastníkem.

Dalším okruhem je byt: Píšete, že se jedná o byt státní, usuzuji tedy, že jde o nájem. Uzavřením sňatku by Vám k takovému bytu vzniklo právo společného nájmu, ve Vaší pozici družky nikoli, byť zde máte trvalé bydliště. Nutno dodat, že u nájemního bytu by právo společného bytu nebylo automaticky zrušeno ani okamžikem rozvodu, ale ke zrušení by došlo buď následnou dohodou mezi manželi nebo soudním rozhodnutím, v rámci kterého by soud přihlížel zejména k zájmům dětí (pokud by jim bylo setrvání v bytě ku prospěchu, měl by větší šanci stát se výlučným nájemcem bytu ten, kdo by je měl po rozvodu ve své péči).

Dědictví: Ze zákona dědí druh nebo družka (jako osoby, které žily se zůstavitelem ve společné domácnosti po dobu nejméně 1 roku před jeho smrtí a kteří pečovali o společnou domácnost nebo byli výživou odkázáni na
zůstavitele) až v tzv. druhé dědické skupině spolu s manželem a rodičemi, a to pouze za předpokladu, že zůstavitel nezanechal potomky - pokud ano, dědí pouze oni (event. spolu s pozůstalým manželem).

K jednání na úřadech si nechte přítelem vystavit plnou moc. Manželé se mohou při vyřizování běžných záležitostí zastupovat, ale leckdy se ani oni bez písemné plné moci neobejdou.

Pokud jde o dítě, v tomto ohledu je naše právní úprava spravedlivá, ať jsou rodiče sezdaní či nikoli - oba rodiče nesou rodičovskou zodpovědnost ve stejném rozsahu.

Změna příjemní je možná na základě žádosti na matrice pouze v odůvodněných případech. Posouzení důvodnosti však závisí na úvaze rozhodujícího orgánu.


Přeji Vám i nadále vztah bez komplikací a především zdravé dítě.


JUDr. Drahomíra Janebová Kubisová
Názory k dotazu (11 názorů)
Re: Vztah druh, družka z právního hledis... Karla, 3-letá dcera 8.3.2005 14:46
*Re: Vztah druh, družka z právního hled... anavi 26.3.2010 22:33
*Re: Vztah druh, družka z právního hled... anavi 26.3.2010 22:33
Re: Vztah druh, družka z právního hledis... Beata 15.7.2005 14:31
Re: Vztah druh, družka z právního hledis... majetkopravni vyrovnani druh-druzka 7.4.2008 21:58
*Re: Vztah druh, družka z právního hled... Iveta 21.10.2008 23:53
*Re: Vztah druh, družka z právního hled... smolař 6.1.2009 15:22
**Re: Vztah druh, družka z právního hl... paja 15.4.2009 20:54
***Re: Vztah druh, družka z právního ... Jarka 7.5.2009 17:38
Re: Vztah druh, družka z právního hledis... Dádýk, druh a družka - změna OP 8.9.2009 19:36
Re: Vztah druh, družka z právního hledis... Nikola 20.1.2010 11:38

Tato poradna již není aktivní - nelze vkládat nové dotazy.

Poslední komentované ze všech poraden


(C) 1999-2024 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.