| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Otázka Odpověď

Re:Zánět středního ucha

11.10.2002 18:45:30   MUDr. Tomáš Jirkovský
ánět středního ucha je častým onemocněním malých dětí, zvláště těch, které neumějí smrkat.
Onemocnění lze předcházet tím, že dítě neprochladne a řádně smrká, napřed z jedné nosní dírky a teprve pak ze druhé. (jinak hrozí právě možnost "fouknout" si hleny z nosu do středoušní dutiny a následný zánět středního ucha). Je nutné také zabránit tomu, aby si dítě, pokud chodí plavat, do ucha "fouklo" vodu z bazénu.
Léčba středoušních zánětů ve velké většině případů záleží v odborném, i když bolestivém, (ale jen během výkonu, po něm přichází značná úleva), propíchnutí ušního bubínku odborným ušním lékařem, a podle nálezu i podání antibiotik a případně nosních kapek. Posoudit, zda je píchnutí ucha na místě, by měl právě ušní lékař.
Je pravda, že někteří lékaři nejsou píchnutí ucha nakloněni, ale já mu z vlastní zkušenosti dávám v případech, kdy je to vhodné a možné, přednost. Jak jsem už výše napsal, přináší nemocnému dítěti velkou úlevu od bolesti.
Při píchnutí ucha (i opakovaném) zkušeným ušním lékařem a řádné léčbě zánětu střeního ucha poškození sluchu prakticky nehrozí. Naopak nebezpečné je, jak jsem již v poradně uvedl, je-li zánět neléčený. Potom hrozí i možné závažné komplikace a poškození sluchu.

Dr Jirkovský
Názory k dotazu (0 názorů)
Žádné názory zatím nejsou. Vložte první!

Tato poradna již není aktivní - nelze vkládat nové dotazy.

Poslední komentované ze všech poraden


(C) 1999-2024 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.