| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Otázka Odpověď

Re: Problémy v první třídě

2.6.2002 22:21:43   Silvie Nedvědová
Dobrý den, Jitko,
Váš dopis je spíš souhrn dotazů, takže se budu pokoušet odpovídat v bodech, co mě ke kterému dotazu napadne. Zkuste případně hledat i v poradně pediatra nebo v diskusních skupinách – když napíšete nějaké heslo do archivu, objeví se Vám seznam starších odpovědí a článků, v nichž se vyskytuje.
Co se týká febrilních křečí, mám s nimi určitou zkušenost, ale ne poznatky ze svého vzdělání, to je spíš medicínská záležitost. Dítě kterého se to týkalo, je nadprůměrně inteligentní chlapec, vlastně dnes už mladý muž vysokoškolák. Febrilní křeče se objevily ve věku dvou let při viróze s náhlým nástupem vysoké teploty, později ještě jednou po pobytu na slunci. Také byla medikace, plus větší pravidelné dávky vitaminů ze skupiny B, tuším pyridoxin, ale nevím to přesně. Při jakémkoli onemocnění paní doktorka pečlivě hlídala aby neměl vyšší teploty. Docházel pravidelně na kontroly na neurologii do Motola, byla zjištěna určitá nepravidelnost na záznamu EEG, takže byl sledován kvůli teoretické možnosti epilepsie, ta se naštěstí neprojevila, obtíže spíše ustaly. Ve škole problémy neměl, byl ale vždy unavitelnější. Bylo by možné ho charakterizovat jako dítě, které má hypoaktivní formu LMD. Protože ale měl výborný prospěch, nikdy nebyl vyšetřen v pedagogicko psychologické poradně a nikdo tedy tuto diagnózu nestanovil.
Podrobné informace o LMD najdete v příručce Dr. Tyla na úvodní straně v rubrice Školáci nebo ve starších odpovědích. V rubrice Školáci je také pokyn MŠMT o péči o děti s poruchami učení.
Píšete, že Vám někdo řekl, že na rozlišení, zda jde nebo nejde o LMD je brzo. To ale rozhodně není pravda! Píšete, že jste byli u psycholožky, bylo to v pedagogicko psychologické poradně? Pokud ne, měli byste dojít do poradny, kam patříte místem bydliště. Když od Vás chce paní učitelka papír, požádejte ji o informace, kam se máte objednat. Pokud jste v poradně byli, můžete požádat, aby zaslali zprávu o závěrech vyšetření do školy, máte právo tuto zprávu také vidět.
Pokud jste byli u jiné psycholožky, ne v poradně, můžete požádat o vyjádření pro školu tuto psycholožku. Někdy ale školy toto vyjádření nerespektují. Pak je možné, má-li paní psycholožka dohodu s poradnou, aby poslala zprávu poradně, která posoudí, zda vyšetření, které proběhlo, obsahuje vše, co má obsahovat a pokud ano, poradna pošle potvrzení škole a dítě zbytečně znovu netestuje.
Také je samozřejmě možné nechat chlapce znovu vyšetřit v poradně, ale mezi vyšetřeními by měl být dostatečný, myslím až roční odstup, aby nebylo druhé vyšetření ovlivněno tím, že si dítě pamatuje výsledky a otázky prvního vyšetření. To, že si dítě pamatuje výsledky a otázky předchozího vyšetření může být pro ně někdy nevýhodou, zvláště při snaze o stanovení, zda jde nebo nejde o poruchu učení.
Zeptejte se ale také na neurologii, máte za sebou řadu vyšetření… Při LMD se někdy objevují určité zvláštnosti, v záznamu EEG, v jemné motorice, reflexech…, ale mnohem jemnější, než např. při epilepsii. Pokud tam ale jsou, může být, podle mého, nález charakterizován jako LMD. Lékařské vyjádření by také mělo škole stačit, aby mohly být tolerovány určité zvláštnosti v projevu dítěte, i když poradna nebo psycholog diagnózu LMD nestanovili.
Podle mého chápání, podle údajů, které jste napsala, je pravděpodobně možné předpokládat, že Váš syn má nějakou, byť mírnou, formu LMD, možná i nějakou, opět třeba mírnou, formu poruchy učení.
Kdyby tedy ty výše uvedené postupy nefungovaly nebo se Vám nezamlouvaly, můžete se také obrátit na EEG biofeedback, sponzorují diskusní skupinu o dětech s LMD, takže tam myslím najdete ikonku s jejich adresou.
Někdy ale záleží i na přístupu školy, potíže, které popisujete mohou být i víceméně normální „začátečnické“ potíže. Potíže s výslovností s sebou ale pravidelně nesou i problémy se zápisem diktovaného textu. Dítě „neslyší“ drobné rozdíly mezi hláskami, pořadí hlásek, nevnímá dobře rytmus slova… Schopnost sluchové analýzy a syntézy slov je i součástí testů při stanovení, zda dítě má nebo nemá poruchu učení a jakou. Takže jste si asi všimla velmi podstatného detailu.
Sluchové rozlišování se ale musí trénovat určitými speciálními, byť jednoduchými technikami. Pouhé psaní diktátů nebo opisování… k ničemu pozitivnímu nevede. O technikách nápravy by Vás měli poučit v poradně, některé poradny nabízejí možnost tzv. ambulantní nápravy, reedukace, kam může dítě pravidelně docházet. Jinak dostatek potřebných informací najdete např. v knize Zelinková, O.: Poruchy učení, Portál, Praha, konkrétní návody jak se synem cvičit v sérii pracovních listů: Cvičení pro dyslektiky. Olga Zelinková. Nakladatelství DYS.
I. Rozlišování krátkých a dlouhých samohlásek.
II. Rozlišování slabik dy-di, ty-ti, ny-ni,
III. rozlišování sykavek
IV. Rozlišování b - d - p.
V. Čtenářské tabulky.
VI. Cvičení pravo-levé orientace.
Knihy lze zakoupit např. v knihkupectví Černá labuť v Praze vedle obchodního domu Bílá labuť.
Další návody opět ve starších odpovědích, např. na téma dysgrafie, dysortografie, poruchy učení… v archivu.
Světelnými záblesky se může spustit např. záchvat migrény. Při některých druzích migrény nemusí jít o „klasickou“ bolest poloviny hlavy, ale třeba o výpadek části zorného pole lemovaný barevnými obrazci, někdy se tomu říká aura. Můžete zkusit zjistit, zda chlapec nemá nějakou takovouto nepříjemnou zkušenost, samozřejmě slovy, která budou přiměřená jeho slovníku - mžitky před očima, pocit, že špatně vidí, divné, nepříjemné světlo, bolest oka, při migréně spíš jednoho, může dojít i k nevolnosti, špatně od žaludku, pocit „na zvracení“. Někdy ale mohou světelné záblesky vyvolat i epileptický záchvat, jako v případě některých dílů seriálu Pokémon, které musely být později staženy z vysílání. Zkuste, zda by Vám paní doktorka vysvětlila, co v jeho případě ty neadekvátní reakce na světelné záblesky znamenají.
Doporučila bych Vám ještě podrobné vyšetření u očního lékaře, možná Vám dají na neurologii doporučení, včetně vyšetření očního pozadí. Pokud byste neměli doporučení, ale řeknete, že dítě je přecitlivělé na světelné záblesky, myslím, že to bude stačit. Oční lékař by mohl předepsat brýle, které toto trochu pomohou zmírnit. Trochu kouřové sklo a tzv. antireflexní vrstva. Je dražší, ale doporučuje se právě při zrakové únavě a proti oslnění, řidičům, lidem, kteří pracují na počítači…
Při určitém druhu osvětlení může chlapci opravdu dělat problém velký kontrast bílého papíru a písma nebo i odraz světla od bílého papíru. Takže, paradoxně, může pro něho být lépe číst a psát trochu „v šeru“, a rozhodně ne pod lampičkou, jejíž světlo dopadá rovnou na papír, ani na ostrém slunci. Na psaní by mohlo být lépe používat sešity z „ošklivého“ neběleného nebo recyklovaného, spíš hrubšího papíru, který odráží méně světla.
Přeju hodně úspěchů a pohody, případně se ještě ozvěte, do poradny nebo na můj mail.
Mgr. Silvie Nedvědová
Názory k dotazu (0 názorů)
Žádné názory zatím nejsou. Vložte první!

Tato poradna již není aktivní - nelze vkládat nové dotazy.

Poslední komentované ze všech poraden


(C) 1999-2024 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.