Dari79 |
|
(21.11.2021 7:34:36) To teda fakt nechápu, myslela jsem, že patří k všeobecnému povědomí, že uši se tyčinkama nečistí... Proč to proboha děláte? Já se tohoto držím, do ucha nestrkám nic a "špinavé" uši rozhodně nemám...
1000 na to článků na internetu:
Mnoho lidí považuje čištění uší jako samozřejmost a pravidelně tuto činnost provádí pomocí kosmetických vatových tyčinek s pocitem, že pro své uši dělají maximum. Tyčinky však ve skutečnosti nejsou pro ušní hygienu nejvhodnější, jelikož mohou ušní maz zatlačit hlouběji do kanálku. A co se děje potom?
Tam se maz postupně hromadí a tuhne. Následně se vytvoří v uchu mazová zátka, kterou doprovázejí nepříjemné symptomy. Nejčastěji se jedná o pocity zalehlých uší, ušní šelesty či nedoslýchavost. V horším případě se dostavuje i bolesti ucha, hlavy, či dokonce závratě. Pokud se ušní mazová zátka neřeší, časem se dostaví i zánět. V takovém případě je nutné již neprodleně vyhledat lékaře.
Jak mazová zátka vznikne?
Nejobvyklejším důvodem vzniku zátky je právě nesprávné čištění uší, nejčastěji právě vatovými tyčinkami nebo jinými nevhodnými předměty (zápalky, špendlíky, kancelářskými svorkami). Pravděpodobněji se zátka bude tvořit i lidem, jež mají genetické predispozice k nadměrné tvorbě mazu nebo pracují v prašném prostředí. Na pozoru by měli být i plavci a osoby holdující vodním sportům. Zatečení vody do zvukovodu totiž způsobí nabobtnání ušního mazu, které opět vede ke vzniku zátky.
Jak si uši vyčistit správně?
Čištění uší patří k základním hygienickým návykům. Na rozdíl od čištění zubů či sprchování ho však nemusíme provádět příliš často. Ušní maz je totiž v určité míře dobrá věc. Jeho úkolem je zadržovat bakterie a nečistoty, které by se mohly dostat až k ušním bubínkům. Tenká vrstva ušního mazu je tedy žádoucí. Při nadměrné tvorbě ušního mazu lze zvukovody ošetřovat v lékárně zakoupenými zdravotnickými prostředky, které nadměrný ušní maz účinně a šetrně odstraňují a tím i preventivně zamezují tvorbě ušní mazové zátky.
Šetrně a bezpečně s aktivním kyslíkem
Pokud chcete mít jistotu, že uši čistíte bezpečně a zároveň účinně, vyberte si přípravek fungující na principu aktivního kyslíku. Ten vzniká ze sloučeniny karbamitperoxidu a způsobuje odloučení ušního mazu od kůže zevního zvukovodu. K dostání jsou buďto ve formě ušních kapek nebo sprejů do uší, takže stačí jen do ucha nakapat či stříknout. Díky unikátnímu složení a jednoduché formě aplikace, jsou tyto zdravotnické prostředky vhodné nejen pro dospělé, ale i pro děti.
Myslíte si, že bez řádného vyčištění ucha vatovou tyčinkou neděláte pro hygienu dost? Je to omyl, na který můžete velmi bolestivě doplatit. Raději si poslechněte, jak byste si měli čistit uši správně a zdravě.
Článek Ušní maz není špína, které se je třeba co nejrychleji a nejdůkladněji zbavit. Tělo ho vytváří jako prostředek pro ochranu ušního bubínku před nečistotami a bakteriemi, které by k němu mohly doputovat zvenčí. Nadbytečný maz se, pokud vše funguje, jak má, vylučuje do zevního ucha při pohybu čelistí a vy ho můžete bezpečně odstranit, až když se ocitne na konci zvukovodu.
Vědět, jak si správně čistit uši, patří k důležitým hygienickým zásadám. Na rozdíl od čištění zubů a sprchování to ale nemusíte dělat příliš často. Pohyb čelisti při mluvení a kousání obvykle ušní maz vytlačuje z ucha přirozeně, a když budete uši ještě čistit navlhčeným ručníkem, mělo by to bohatě stačit. Občas je ale potřeba vyčistit i zvukovod, což vyžaduje spoustu péče a pozornosti.
Nejlepší je navštívit profesionála. Má veškeré potřebné nástroje a dostatek cviku, aby uši vyčistil bezpečně. V některých případech si můžete uši čistit i sami doma, například výplachem. Během něj se k čištění uší používá tekutina. K čištění můžete použít také některé z volně prodejných prostředků, které maz uvolňují a změkčují, a poté stačí ucho jemně vypláchnout fyziologickým roztokem.
Lidé s cukrovkou, oslabenou imunitou nebo perforovaným bubínkem by se o čištění doma neměli pokoušet.
Tenká vrstva mazu je v uších žádoucí. Chrání ušní bubínek před nečistotami a bakteriemi z vnějšího prostředí. Nadbytečný maz, částečky kůže a další nečistoty umí ušní ústrojí samo vyloučit zevnitř do zevního ucha, kde je už můžete snadno odstranit.
Není proto potřeba při čistění zasahovat příliš hluboko. To může mít opačný účinek – maz se zatlačí tak hluboko do zvukovodu, že už se ven přirozeně nedostane. Zde pak může vytvořit ušní zátku a přivodit vám problémy v podobě bolesti, když zátka např. po koupání nabobtná, zánětů zvukovodu nebo hučení v uších. V tomto případě pak už nezbyde než navštívit lékaře.
Zdravé sluchové ústrojí má samočistící schopnost. Drobné chloupky svým pohybem dostávají veškeré nečistoty ze zvukovodů směrem ven do ušních boltců. Přebytečný maz, částečky kůže a ostatní nečistoty se tak samy dostanou do prostoru, kde je lze již velmi snadno setřít např. vlhčeným tampónkem či kapesníčkem.
Lidé přesto mají tendence tomuto procesu pomáhat a v touze po naprosto dokonale čistých uších strkají do svých zvukovodů kosmetické tyčinky. I když tak činí s naprostou citlivostí a jemností, svým uším velmi škodí. Ušní maz sám o sobě totiž není nečistota, naopak má na zvukovodu svou funkci - zabraňuje bakteriím a choroboplodným zárodkům vniknout do organismu. Pokud jej budete pravidelně ze svých uší odstraňovat, narušíte tuto ochrannou bariéru, a nejen zvukovod bude náchylnější k infekcím.
Někdy navíc může docházet k tomu, že maz kosmetickými tyčinkami neodstraníte, ale naopak ho zatlačíte ještě hlouběji do míst, kde se zvukovod zužuje a odkud se sám o sobě nemusí dostat. Může tak docházet utvoření tzv. ušní zátky a objevit se potíže jako hučení v uších, nevyrovnaný tlak ve zvukovodech či záněty. V takových okamžicích se již neobejdete bez odborné pomoci v ambulanci ORL.
Ušní hygienu tak nikdy neprovádějte dále než ke vstupu zvukovodu, a pokud možno se vyhněte používání kosmetických tyčinek.
|
|