| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Téma války a holokaustu v četbě na ZŠ

 Celkem 83 názorů.
 Majákova 


Téma: Téma války a holokaustu v četbě na ZŠ 

(5.4.2019 11:09:40)
Chtěla bych se vás zeptat na váš názor. Měli, nebo neměli by starší žáci druhého stupně ZŠ(věk 14-15 let) číst knihy s válečnou tématikou a tématikou holokaustu určené pro dospělé? Vadilo by vám jako rodičům, kdyby učitel takové knihy dětem do četby doporučoval?

Já je zařazuji do četby žákům 9. třídy, berou toto téma také v dějepisu. Knihy jsou emocionálně velmi působivé...někdy nevím, zda by je měli v tomto věku číst.

Pokud knihy znáte, budu ráda, když se vyjádříte k jijich vhodnosti, či nevhodnosti pro žáky cca patnáctileté.

Markus Zusac - Zlodějka knih
Hana Andronikova - Zvuk slunečních hodin
Arnošt Lustig - Colette (nebo cokoliv jiného)
 Marika Letní 


Re: Téma války a holokaustu v četbě na ZŠ 

(5.4.2019 11:23:49)
Jitys "Mladoši dnes sledují svým způsobem horší věci z hlediska zobrazení."

Taky myslím.
 Kudla2 


Re: Téma války a holokaustu v četbě na ZŠ 

(5.4.2019 11:17:24)
A šlo by to udělat tak, že bys knihy doporučila, ale tak, aby to nebylo povinný, a zároveň tam napsala nějaké varování o té emocionální působivosti?

Já se přiznám, že TEĎ bych neměla nervy ani na jednu, ale v pubertě nevím, a asi by bylo obecně dobrý mít nějaký povědomí o tom, jaká to byla hrůza (já ho myslím mám i bez čtení těch knížek).

 Monika 


Re: Téma války a holokaustu v četbě na ZŠ 

(5.4.2019 11:21:48)
Já jsem podobné knihy četla právě v pubertě (bylo to samozřejmě silné, ale nic se mi nestalo) a dneska už na to nemám vůbec žádnou chuť, ničilo by mě to mnohem víc, obzvlášť, pokud se to týká dětí ...
 Kudla2 


Re: Téma války a holokaustu v četbě na ZŠ 

(5.4.2019 11:23:02)
Je možný, že ta puberta je nakonec na čtení takových věcí nejlepší.

A Remarqua jsem četla právě v té době taky, tedy jeho válečné věci, ty sentimentální mě nějak nezaujaly.
 Majákova 


Re: Téma války a holokaustu v četbě na ZŠ 

(5.4.2019 11:25:04)
Kudlo, já nezadávám žádnou POVINNOU četbu, mí žáci čtou jen dobrovolně.

V některých knihách jsou i velmi surové pasáže, také sexuální násilí na vězních apod. Při nich vždy zvažuji tu vhodnost/nevhodnost.
 Monika 


Re: Téma války a holokaustu v četbě na ZŠ 

(5.4.2019 11:20:09)
Já už bych snad vůbec neuvažovala o tom, že by nějaké knihy měly být obecně pro patnáctileté lidi výslovně nevhodné (snad kromě nějaké tvrdé pornografie)??? Druhá věc je, jestli to dokážou přečíst a co si z toho vezmou, ale to bude určitě individální ...
 Gertruda 


Re: Téma války a holokaustu v četbě na ZŠ 

(5.4.2019 12:26:15)
Souhlasím s Monikou, i v tom, že někteří si z toho nevezmou vůbec nic.
 Rodinová 


Re: Téma války a holokaustu v četbě na ZŠ 

(5.4.2019 11:23:15)
Ja ti nevim, Majakova, zda se mi, ze deti maji od valky daleko vetsi emocionalni odstup nez my (tedy aspon ja).

Neznam tu prostredni, ale nechala bych je precist vsechny, nekoho se to dotkne min, nekoho vic, nekomu to bude ukradeny ...
 Marika Letní 


Re: Téma války a holokaustu v četbě na ZŠ 

(5.4.2019 11:25:17)
Majakova - doporučit proč ne. Vůbec bych neměla problém, naopak. Blbé by bylo to přečtení po nich vyžadovat. Někdo může být ještě víc dítě nebo citlivka, zkusí a je to na něj moc. Nejsou na tom všichni stejně.
 Yuki 00,03,07 


Re: Téma války a holokaustu v četbě na ZŠ 

(5.4.2019 11:35:28)
vzhledem k tomu, že pokud se k tomu nedostanou povinně a pod dohledem a s vysvětlením na základce, tak už nikdy, tak je nutný, aby informace o válce dostali právě v této době.

Mohla by být třeba možnost, pokud to někdo fakt nedává, tak nejet na exkurzi do koncentračního tábora, nedočíst knížku, v tom případě ale aspoň vysvětlit, kam došel a proč to nešlo dál, aby nepřestali všichni na první straně, protože čtení je nepopulární
 Koníček mořský 


Re: Téma války a holokaustu v četbě na ZŠ 

(5.4.2019 11:35:58)
Mně by to určitě nevadilo, naopak. Právě v tomto vnímavém věku se formuje osobnosti a utváří charakter, takže bych na ně emocionálně působila i v tomto směru. Sama jsem podobné věci četla, můj syn v tomto věku taky. Zajímal se o 2.světovou a holokaust je s ní bohužel pevně spjat.
Zlodějka knih a Colette jsou, tuším, i zfilmovány.
 EvaMarie 


Re: Téma války a holokaustu v četbě na ZŠ 

(5.4.2019 11:44:22)
Nevím, o kolim se liší film "Zlodějka knih" od knížky, ale dcera na tom byla se školou v primě, zaujalo jí to natolik, že nám to stáhla a dívali jsem se ještě jednou s ní doma.

Obecně k tématu, myslím že v tomto věku 14 - 15 by mohli číst cokoliv, bez nějakých větších ohledů. Nebo snad jsou ty děti natolik jiné než jsem byli my?
 darinaa 


Re: Téma války a holokaustu v četbě na ZŠ 

(5.4.2019 12:04:27)
Film je o hodně plošší, ochuzen o několik příběhů a detailů. Kniha je napsaná nádherně.
 Alena 


Re: Téma války a holokaustu v četbě na ZŠ 

(5.4.2019 11:47:27)
Ja nevim, proc si myslet, ze patnactilety je nejak min emocionalne odolny nez jiny lidsky druh. Naopak matky s malymi detmi snaseji takova temata mnohem hur. V patnacti jsme byli na gymplu a cetli knihy pro dospele bezne (remarqueova Jiskra zivota je celkem drsna), myslim, ze s tim soucastni nactileti nemaji problem.
Ale nevim jestli zrovna treba Zvuk slunecnich hodin, to by me treba mym synum nenapadlo nabidnout. Je to zbytecne komplikovane a dela to na me dojem trochu prepjateho valecneho romanu pro zeny.
Pridala bych naopak treba Dva proti risi.
 Koníček mořský 


Re: Téma války a holokaustu v četbě na ZŠ 

(5.4.2019 11:54:47)
Taky si myslím, že v mladém věku člověk zpracuje spoustu věcí lépe, než ve věku vyšším a vysokém, kdy už je psychika opotřebována, zážitky zažity a souvislosti pochopeny. Já se zamlada v knižním a filmovém utrpení vyžívala, za stara už se vyžívám méně.
 Sio 


Re: Téma války a holokaustu v četbě na ZŠ 

(5.4.2019 11:56:27)
Neměla bych problém, kdybys to zadala mým dětem, a sama jsem v tom věku neměla problém takový knížky číst...ale pobrečela jsem si, to jo.. Jako dospělá ale nad knížkama brečím víc.
 darinaa 


Re: Téma války a holokaustu v četbě na ZŠ 

(5.4.2019 12:01:52)
Zlodějku knih četl syn předloni v osmé třídě. Je to hezká kniha.
 Rose,2růžičky,1kvítek-01,07,12 


Re: Téma války a holokaustu v četbě na ZŠ 

(5.4.2019 12:01:55)
naopak považuju tenhle věk za ideální, zvuk slunečních hodin neznám, ale lustig i zlodějka se mi zdají jako dobrá volba... kolem 12-16 let jsem přečetla asi nejvíc knížek o válkách a z válečných období, pak jsem je odložila a už se tomu spíš vyhýbám, sem tam udělám výjimku (zlodějka, hana - obě se mi moc líbily)
pamatuju si, jak mě rozsekala sofiina volba, hrozně dlouho jsem ji v sobě zpracovávala a neumím si představit, že bych ji četla později, jako máma... to bych asi nedala...
 kachna_ 


Re: Téma války a holokaustu v četbě na ZŠ 

(5.4.2019 12:30:48)
Lustiga vůbec nezvládám (ani na střední, a to jsem četla jen nějaké povídky). Jinak já nevím, asi bych nepožadovala, při řádném zdůvodnění, dočtení.
 Velšice 


Re: Téma války a holokaustu v četbě na ZŠ 

(5.4.2019 12:41:43)
Nemela bych s tim problem, naopak! Zlodejku knih cetli synove cca ve trinacti letech. Predtim cetli s valecnou tematikou i detske knizky, jako napr. Bez, chlapce, bez, atd.
 Latté 


Re: Téma války a holokaustu v četbě na ZŠ 

(5.4.2019 13:34:53)
Ve 14.-15. letech dítěte by mi to nevadilo, resp. je to už pak na něm, zda to bude či nebude číst a zda to bude či nebude nějak extrémě prožívat, v tomhle věku už děti čtou běžně četbu pro dospělé a jak tady kdosi zmínil, není puberťák v tomto věku nějak méně odolný než kdokoliv jiný...

Ale co mi dost vadilo a považuji za zhovadilost, když učitelka v 5. třídě se víc jak čtvrt roku šťourá v problematice holokaustu, dá jim ke zhlédnutí dost drsný dokument, čtou si na pokračování reálné dopisy z koncentráku taky dost podrobně a drsně psané, sami mají vytvořit dopis syna z války matce nebo naopak a prostě se v tomto tématu hnípou a hnípou neskutečně dlouhou dobu, ač tisíce jiných témat namají vůbec probraných,... v rámci vlastivědy zeměpisnou část neprobrali vůbec!!!, ale hlavně že se vrtali ctvrt roku v koncetrákách a zvěrstvech tam páchaných... děti na konci 5. třídy netusily s jakými státy sousedíme, jaké je hlavní město třeba Polska, kde je Vídeň jaké máme hory či řeky o evropských státech, které byly obsahem zeměpisné části Vlastivědy v 5. třídě a mimochoem v učebnici moc hezky zpracované, nevěděy vůbec nic, bo tu učebnici ani neviděly pořádně..., ale hlavně že je ta osoba tahala do Terezína, kde podrobně procházeli každý metr čtverečný koncentráku a pak dlouhé hodiny se v tom ještě babrali do nejmenších detailů ve škole...Nemyslím si, že by se tohle téma mělo nějak přehlížet, či zlehčovat, to vůbec ne, určitě by se nemělo na ty hrůzy zapomínat, ale stačí je dětem předkládat v celé jejich děsivosti až tak a tom druhém stupni a pokud jo někdo chce na prvním, tak přiměřeně věku...Se vůbec nedivím, že jedna citlivější holčička z jejich třídy z tohoto tématu holokaustu tehdy měla opravdu nejaké psychické trauma, že odmítla už poté do školy vůbec chodit a s učitelkou do konce roku byla v kontaktu jen přes Skype, učila se doma a pak došla na přezkoušení...odůvodnila to, že jí prostě tamní výuka nevyhovuje...tak doma se naučila nepochybně několikanásobně více, to je bez debaty...
 Konzerva 


Re: Téma války a holokaustu v četbě na ZŠ 

(5.4.2019 14:51:47)
Fuj,

čeho je moc, toho je příliš. Jak jsi to popsala, to bylo opravdu až moc.

A ten "dopis syna matce z války" - to je teda fakt mimo. to je téma, které není třeba se učit dopředu. "Ahoj mami, je to tu strašný. Honzovi včera šrapnel utrhnul nohu, Pepík umřel při útoku a já nemám dva prsty. Zato mám vši a průjem. zejtra se přesouváme, nevím kam. Tak když to přežiju a bude někdo, kdo by to poslal, tak ti zase napíšu."~q~
 Rodinová 


Re: Téma války a holokaustu v četbě na ZŠ 

(5.4.2019 15:05:18)
Akorat, ze takhle to asi bylo, Konzervo.
Takhle ti kluci psali domu.
 Konzerva 


Re: Téma války a holokaustu v četbě na ZŠ 

(8.4.2019 9:53:08)
Rodinová,

je mi jasný, že tohle se tam odehrávalo a tohle psali. Ale to přece neznamená, že to mám doma trénovat nanečisto. To pak budou v další hodině trénovat psaní toho, že jsem oběť znásilnění a budu popisovat, co se mi stalo?!~a~
 Latté 


Re: Téma války a holokaustu v četbě na ZŠ 

(5.4.2019 15:25:18)
Jo, Konzervo,přesně takhle to psali a tak to ta...osoba...vyžadovala. Dokonce to mládě dostalo tehdy domů doplnit, že tam má málo podrobností...Naštěstí on je dost splachovací, takže ho nevyvedly z míry ani debilní nápady učitelky ani ho (snad) nepoznamenaly tyhle dopodrobna probírané hrůzy války...zato ho poznamenala ta její ne-výuka a když viděl pak jaké znalosti mají děti z jiné školy a jak probíhala výuka na prvním stupni tam, tak to je nesrovnatelné...ale už dávno všechno dohnal a má se na jiné škole moc fajn. To jen mně pořád vzpomínky na tu předchozí školu a hlavně na tu učitelku nedají spát a jsem nas...., jen si na to období vzpomenu.
 wer 


Re: Téma války a holokaustu v četbě na ZŠ 

(5.4.2019 14:08:50)
Kdy jindy, než kolem 14. 15. let, by měli číst knihy emocionálně velmi působivé? Nepodceňovala bych je, nejsou už malí a jsou velmi otevření, utváří si názory a postoje, přemýšlí o světě i když to tak někdy nevypadá.
 Len 


Re: Téma války a holokaustu v četbě na ZŠ 

(5.4.2019 14:12:55)
Tak ty vsechny knihy na seznamu bych patnactiletym klidne ke cteni dala. Nekdy v patnacti jsem mela referat o Lustigove knize, myslim, ze to byla Motlitba... Ty dalsi dve maji v podstate deti jako hlavni postavy, Andronikovou jsem cetla nedavno a dala bych to i mladsimu diteti.
 Majákova 


Re: Téma války a holokaustu v četbě na ZŠ 

(5.4.2019 14:29:07)
Díky za vaše názory. Díky i za připomenutí Hany a Gerty, taky moje oblíbené.

Zlodějka knih ve filmovém zpracování je, podle mě,velmi zdařilá. V Colette se mi nelíbí Mádl. Andronikova bude na děti asi dost náročná použitým jazykem, stylem.

Co se týká "povinné" četby, tak já na povinnost už dávno nejhraji, nechci děti od četby odrazovat, ale naopak je k četbě přitáhnout. Chtěla bych jen, aby si v 9.třídě vybraly jednu knihu s tématikou 2.světové války, tak přemýšlím, co doporučit.
 Rodinová 


Re: Téma války a holokaustu v četbě na ZŠ 

(5.4.2019 14:30:07)
Mne se moc libilo Jsou svetla, ktera nevidime, pokud jde o valku a ne specificky o holokaust.
 Len 


Re: Téma války a holokaustu v četbě na ZŠ 

(5.4.2019 14:31:25)
Svetla jsou skvela~R^
 Kudla2 


Re: Téma války a holokaustu v četbě na ZŠ 

(5.4.2019 15:04:27)
Já si jenom říkám, jestli má ze vzdělávacího hlediska opravdu tak velkou cenu číst knížky o válce a holocaustu autorů, kteří to sami nezažili a jen o tom fantazírují.

(a nakolik je od nich vlastně etické o tom fantazírovat).

Pokud je to knížka od nějakého pamětníka, je to úplně něco jiného, tam si myslím, že to má cenu obrovskou.
 Rose,2růžičky,1kvítek-01,07,12 


Re: Téma války a holokaustu v četbě na ZŠ 

(5.4.2019 15:09:22)
" jestli má ze vzdělávacího hlediska opravdu tak velkou cenu číst knížky... autorů, kteří to sami nezažili a jen o tom fantazírují"

to myslíš vážně?
pak bychom se toho o minulosti mnoho nedozvěděli, přímých pramenů z historie zase tolik nemáme ~;)
 Kudla2 


Re: Téma války a holokaustu v četbě na ZŠ 

(5.4.2019 15:16:48)
Když já Ti nevím, Rose.

Na jednu stranu je pravda, že takových věcí, které ten člověk sám nezažil a přesto o tom píše, je hodně, ale na druhou stranu to je právě proto někdy hodně zkreslující, i když líbivý (třeba Dumasovi Tři mušketýři, který mimochodem miluju, mají k historické věrnosti dost daleko).

A může o tom napsat někdo, kdo si poctivě nastuduje prameny, případně mu vyprávěli přeživší předkové, stejně tak jako někdo, kdo se sklouzne na vlně popularity (knížek s tímto tématem se v poslední době vyrojilo nebývale hodně) a nic moc o tom neví.

U těch Tří mušketýrů je to vcelku jedno, ale u tohohle tématu považuju moc velký zkreslení za dost nebezpečný.

Samozřejmě se můžu plést, jen mě to napadlo, když jsem si přečetla datum narození jednoho z autorů, který tu byl zmíněn.
 Gertruda 


Re: Téma války a holokaustu v četbě na ZŠ 

(5.4.2019 15:23:54)
Stejně není účelem každého obrazu fotograficky zachytit skutečnost, není to účelem ani každé knihy, Kudlo.
 Rose,2růžičky,1kvítek-01,07,12 


Re: Téma války a holokaustu v četbě na ZŠ 

(5.4.2019 15:26:27)
kudlo, nevím, koho máš na mysli, ale třeba autor zlodějky zusak (doufám, že nepletu jméno) psal podle vyprávění své babičky (pokud se nemýlím)
já osobně považuju za důležité nejen reálné prameny, ale i beletrii, která jim dodá šíři a realitu... lovci mamutů určitě nejsou reálnou historií, ale dodají představu o té době, dokážou člověku přiblížit, že historie nejsou jen data, války, sňatky, jsou lidé a jejich životy, jejich radosti, starosti, lásky a emoce... dobře napsaná knížka dokáže přiblížit minulost... a zmiňované knihy jsou podle mne zrovna podařené a i když určitě nejsou věrným popisem své doby, mají velkou hodnotu...
 Kudla2 


Re: Téma války a holokaustu v četbě na ZŠ 

(5.4.2019 15:30:38)
Rose,

no, zrovna o těch Lovcích mamutů, které jsme jako děti četli s tím, že takhle nějak to doopravdy bylo, teď vychází najevo, že to tak nebylo ani náhodou.

Já s Tebou souhlasím, že strohá data historie je potřeba obalit trochou "masa", aby byla zapamatovatelnější, a je fakt, že na tohle stejně jako na cokoli jinýho je potřeba uplatnit trochu kritickýho myšlení.
 Majákova 


Re: Téma války a holokaustu v četbě na ZŠ 

(5.4.2019 15:33:51)
Četba beletrie je něco jiného než čtení faktografie. Dětem se snažím vysvětlovat, že spisovatel není faktograf, že se jedná o jeho subjektivní vidění skutečnosti. Ráda s dětmi mluvím o míře reality a fikce.
 Majákova 


Re: Téma války a holokaustu v četbě na ZŠ 

(5.4.2019 15:35:16)
Jedná se o estetický účinek. Beletrie nemá mít prioritně informační charakter.
 Kudla2 


Re: Téma války a holokaustu v četbě na ZŠ 

(5.4.2019 15:37:57)
Majákova,

to je sice fakt, ale asi by taky neměla být úplně zavádějící.

Je to sice z jiného soudku, ale ve zfilmovaných amerických Třech mušketýrech chce kardinál Richelieu sesadit krále (což nikdy nechtěl ani náhodou) aby se sám mohl stát králem (což by historicky vůbec nepřipadalo v úvahu).

Ale pokud to ti lidi budou schopní uchopit kriticky, tak to možná opravdu tak velké riziko není.
 Kudla2 


Re: Téma války a holokaustu v četbě na ZŠ 

(5.4.2019 15:35:18)
Majákova ~R^
 Mr. Miçkey 


Re: Téma války a holokaustu v četbě na ZŠ 

(6.4.2019 2:21:03)
Nekdy kolem10 let jsem cetl snad jen historicky romany, diky tomu me zacala historie tenkrat bavit, cozse odrazilo na znamkach ve skole~R^ Od Quo Vadis pres vsechno od Loukotkovy (Spartakus a Navzdory basnil zpiva, Villon mi byl ohromne sympatickej, takovej bohemskej pruserar~t~) a precetl jsem i velkou cast knih od Viktora Huga, pak Diderot, Voltaire, Senecovy spisy, dokonce i Bozskou komedii jsem prelouskal~:-D diky tomu jsem se na gymplu dejepis a cestinu skoro nemusel ucit.
 Rodinová 


Re: Téma války a holokaustu v četbě na ZŠ 

(5.4.2019 15:31:31)
Kudlo, u tri musketyru, lovcu mamutu a punskych valek ti to neprijde nebezpecny, protoze je to davno.
Nedavna minulost, kdy jeste existuji pametnici, se sakra tezko vyklada.
 Kudla2 


Re: Téma války a holokaustu v četbě na ZŠ 

(5.4.2019 15:39:13)
Rodinová,

jo, to si uvědomuju.

Navíc punské války a Tři mušketýři už nás nijak nezasahujou, kdežto u těch koncentráků je pořád určité riziko, že by to třeba někdo chtěl zopakovat.
 Gladya, bývalá dasa, 


Re: Téma války a holokaustu v četbě na ZŠ 

(7.4.2019 13:53:44)
Kudlo, mě dokonce překvapilo když jsem zjistila, že ve Třech mušketýrech se najde i něco odpovídá historii. Příběh znám od útlého dětství, dřív z filmu než knížky.

Podle mě by nevadí, když beletrie neodpovídá úplně historii. I na povídání o nepřesnostech se dá s historií seznámit. Samozřejmě to má smysl jen ve dvou případech.
1. když je tam těch nepřesností málo
2. i když je to jen fikce s malou historickou věrností, ale má nějakou jinou hodnotu, literární úroveň, nebo třeba jen to, že je to všeobecně známé a oblíbené dílo.
 Gladya, bývalá dasa, 


Re: Téma války a holokaustu v četbě na ZŠ 

(7.4.2019 18:19:13)
brzy jsem odklikla a oprava mi nefunguje, píšu hůř než Hotentot~f~
 Kaipa 


Re: Téma války a holokaustu v četbě na ZŠ 

(5.4.2019 15:42:27)
Rose, je velmi diskutabilní využívat při výuce dějepisu uměleckou literaturu a jiné filmy než dokumentární.

 Rose,2růžičky,1kvítek-01,07,12 


Re: Téma války a holokaustu v četbě na ZŠ 

(5.4.2019 15:49:43)
kaipo, já nemluvím o výuce, mluvím o doplnění výuky
 Majákova 


Re: Téma války a holokaustu v četbě na ZŠ 

(5.4.2019 15:53:32)
Já píšu o hodinách literatury a ne o hodinách dějepisu....jen pro připomenutí.
 Senedra 


Re: Téma války a holokaustu v četbě na ZŠ 

(5.4.2019 17:13:35)
Majáková - teď mě napadlo - Ota Pavel by nezabral? Zlatí úhoři nebo Smrt krásných srnců - ty má dcera na 8G v povinné četbě.
 libik 


Re: Téma války a holokaustu v četbě na ZŠ 

(5.4.2019 17:22:12)
Jenže Pavel je takový "básník", že se v tom dítě ztratí. (jedno souvětí jsem rozebírala u maturity)

Film je můj oblíbený, pokud si chci poplakat, pustím si Heřánka, jak kouká za chlapci, co jdou do Terezína.
 Mr. Miçkey 


Re: Téma války a holokaustu v četbě na ZŠ 

(6.4.2019 2:12:03)
Ota Pavel mi treba prisel silene rozvlacnej.
 breburda71 


Re: Téma války a holokaustu v četbě na ZŠ 

(5.4.2019 15:53:32)
Kaipo, při výuce dějepisu možná, ale u mě to vždycky mělo ten efekt, že jsem na základě přečtené beletrie začala aktivně vyhledávat informace, knížka podnítila zvědavost a zájem o dané téma nebo období..Takže bych to úplně nezavrhovala..
 Kudla2 


Re: Téma války a holokaustu v četbě na ZŠ 

(5.4.2019 15:18:08)
Taodvedle,

proč?

Přijde mi to jako legitimní úvaha a jen se nad tím pozastavuji, netvrdím, že mám určitě pravdu.
 Majákova 


Re: Téma války a holokaustu v četbě na ZŠ 

(5.4.2019 15:20:53)
Kudlo, ale jde o atmosféru, styl psaní. Nedávno jsem četla Tatéra z Osvětimi, což je kniha napsaná podle pamětí skutečné osoby. Přišlo mi, že mnoho situací je zde zkresleno. Měla jsem z ní pocit, že některé věci se nemohly stát tak, jak bylo v knize napsáno. Proto tuto knihu ani nikomu nedoporučuji.
 Kudla2 


Re: Téma války a holokaustu v četbě na ZŠ 

(5.4.2019 15:25:03)
Majákova,

tohle jsem měla trochu na mysli.

Že Ty jako člověk myslící a zkušenej si třeba řekneš "tohle není moc pravděpodobný", ale dokážou to takhle rozlišit všichni?

Je mi jasný,že tohle je problém veškerý literatury a vůbec všeho, co kde kdo napíše, a koneckonců ve školách by měl člověk pochytit i trochu funkční gramotnosti, rozhodně to není o tom, že bych ty knížky chtěla zakazovat nebo tak něco, jen jsem se nad tím zamyslela.
 perko 


Re: Téma války a holokaustu v četbě na ZŠ 

(5.4.2019 15:11:51)
V 9.třídě si myslím, že by to mohlo být v pořádku, pokud je to pouze doporučená četba.
Naše dítě v 8.třídě koukalo o dějepis na Zlodějku knih. Co mi tedy hodně vadilo, že v 6.třídě jim p. ředitelka pustila o občanskou výchovu Lidice.
 breburda71 


Re: Téma války a holokaustu v četbě na ZŠ 

(5.4.2019 15:41:25)
Myslím si, že tenhle věk je právě nejvhodnější, já sama jsem přečetla mezi 6. třídou základky a maturitou spoustu knížek, z nichž většinu bych už vůbec v současné době nedokázala přečíst..U mě byl zlom narození dítěte, pak jsem najednou všechno vnímala mnohem emotivněji, protože jsem si to převáděla na právě na to vlastní dítě...
 Karkulína 


Re: Téma války a holokaustu v četbě na ZŠ 

(5.4.2019 16:22:22)
Rozhodně by měli číst knihy s tematikou druhé světové a holocaustu! A hodně o tom mluvit, diskutovat.
Z knih, které uvádíš, jsem četla jenom "Zvuk slunečních hodin", která mě naprosto uchvátila (hodně i kvůli baťovskému tématu), ale zrovna tuto bych asi žákům na 2.st. číst nedávala, pokud si dobře pamatuju, byly tam docela podrobně popisované sexuální scény.
 Majákova 


Re: Téma války a holokaustu v četbě na ZŠ 

(5.4.2019 19:38:11)
Karkulino, no právě, ve spoustě knížek jsou různé sexuální scény, jak jsem psala. Znásilňování, lesbické zneužívání, ve Slunečních hodinách je manželský sex, u Lustiga také často něco. Asexuální je snad jen ten Ota Pavel...ten jen chytá ryby :-) :-) :-)
 Karkulína 


Re: Téma války a holokaustu v četbě na ZŠ 

(6.4.2019 10:33:00)
No a proč teda ne něco od Oty Pavla? Vždyť to je klasika!

Jinak, díkybohu za pedagogy jako jsi ty, kteří nad svou prací přemýšlejí a snaží se žákům dát co nejvíc v co nejpřijatelnější formě ~g~
 Majákova 


Re: Téma války a holokaustu v četbě na ZŠ 

(6.4.2019 10:46:03)
Karkulíno, ano, Ota Pavel je taky v seznamu doporučených autorů, ale bohužel ten už děti moc nebere se svými přírodními motivy. Mnohem lépe se mi děti "láká" na současnou literaturu, starší autoři je odrazují zastaralejším jazykem. Zprostředkovávám literaturu ráda i prostřednictvím filmu, zrovna třeba Zlodějka knih moje bývalé žáky velice zaujala, chtěli se tehdy dodívat, ani nechtěli jít ze školy domů. Ale na filmy není ve výuce moc prostor.
 Okolík 


Re: Téma války a holokaustu v četbě na ZŠ 

(6.4.2019 11:50:21)
Majaková, ani ta sportovní tématika? Pohádka o Raškovi, 7 deka zlata (z té mám husí kůži i teďka a motiv 2.sv.tam je). Náš nejstarší četl nějakou sbírku k maturitě a treba tech 7 deka zlata ho zaujalo natolik, že si o tom se mnou i povìdal,gymnastu Hudce předtím ani neznal (ví, ze Ota Pavel je můj oblibenec).
 Majákova 


Re: Téma války a holokaustu v četbě na ZŠ 

(6.4.2019 13:55:29)
Pro ty, co si myslí, že holokaust není aktuální téma. Tato slova jsem si z knihy vypsala, protože to, podle mě, vyjádřila autorka velmi výstižně.

Nejhorší je, že se všude píše o holokaustu, o číslech umučených, zavražděných lidí. Ale obyčejného člověka, který to nezažil, se více dotkne, když sousedovi chcípne pes, než fakt, že Hitler poslal na smrt miliony lidí. Stalin prý řekl, že smrt stovky lidí je katastrofa, ale milion zavražděných – to je jen statistika. Zní to hrozně, ale něco na tom bude. Počty tak kolosální, jako je šest milionů obětí, přesahují představivost a chápání běžného mozku. Zato prašivé psisko, které denně štěká u boudy v sousedství, je reálné. Pod drnem. Změna, kterou nepřehlídnete. Na rozdíl od zmizení šesti milionů anonymních lidí. Je těžké za tím číslem vidět jednotlivé osudy, jednotlivé tváře, jejich touhy, naděje, zklamání a smrt.

(postava Daniela z knihy Zvuk slunečních hodin od Hany Andronikove)

 Yuki 00,03,07 


Re: Téma války a holokaustu v četbě na ZŠ 

(6.4.2019 14:24:22)
Majáková, zrovna dnes jsem se se synem snažila učit dějepis, Řecko perské války. a ptal se mě, proč se učit o válkách, když nikde žádná není. vysvětlovala jsem mu, kde všude válka je, proč má spolužáka z Jemenu, proč se mluví o imigrantech.

jen já bych uvítala, kdyby toto vysvětlili ve škole všem a dali to do souvislosti s dějepisem, klidně i při výuce o Řecku
bylo by to přínosnější než učit jenom o Řecku a příště jenom o něčem jiným, chybí mi tam souvislosti a důvod učit se,a dětem chybí ještě víc
 Majákova 


Re: Téma války a holokaustu v četbě na ZŠ 

(6.4.2019 14:36:27)
Děti většinou vůbec nechápou, proč se učí dějepis. Však to už bylo, to je už jedno.
 Termix 


Re: Téma války a holokaustu v četbě na ZŠ 

(5.4.2019 16:44:41)
Rozhodně bych je ty knížky číst nechala. Já ty svoje nechám i sledovat obdobně laděné filmy.

Osobně mám jen problém s Chlapcem v pruhovaném pyžamu, toho tu stejně nemáš, a to proto, že ten příběh se ve válce prostě stát nemohl. Nicméně dětem jsem ten film pustila.
 splechtulka & M+J+R 


Re: Téma války a holokaustu v četbě na ZŠ 

(5.4.2019 17:35:30)
Od Lustig a je dobrý i Zloděj kufrů. Jinak dětem 12+ bych nechala číst všechny tebou uvedené. Desetiletá dcera četla komiks Maus.
 Tragika 


Re: Téma války a holokaustu v četbě na ZŠ 

(6.4.2019 1:46:11)
V páté třídě má syn jako povinnou četbu Chlapec v pruhovaném pyžamu. Vřele doporučuju.
 Mr. Miçkey 


Re: Téma války a holokaustu v četbě na ZŠ 

(6.4.2019 2:10:33)
Na ten se koukaly moje deti tak pred dvema lety... tj 7, 9, 11 let. Dost dobrej film~R^ Nejstarsi vtom veku videl i Schindleruv seznam, ten teda mladsi dva nevideli.
 Mr. Miçkey 


Re: Téma války a holokaustu v četbě na ZŠ 

(6.4.2019 2:08:34)
Tak v Nemecku je Denik Anne Frank povinnej tusim v 6. nebo 7. tride, tj kolem 12. let~:-D a filmy s valecnou tematikou jim pousti i driv.
 Girili 


Re: Téma války a holokaustu v četbě na ZŠ 

(6.4.2019 3:08:29)
Měly. Posledně se tu řešila vhodnost navštěvy Osvětimi a podobnych míst - také spíše měly - kdy jindy, než v tomto věku. A pokud by už nedaly Osvětim, pak knihy jednoznačně. Zas bych ty puberťáky tak nešetřila.
 Hanka 75 


Re: Téma války a holokaustu v četbě na ZŠ 

(6.4.2019 8:02:24)
Knihy neznám a vadilo by mi to. Četla jsem knížky o hrůzách války i jiné např. Utekl jsem z Osvětimi a chtěla bych si sama rozhodnout, zda na to v tomhle věku mé děti mají či ne. Osobně mám nepěkné vzpomínky na knihy, kde se děje zneužívání či násilí a četla jsem je asi v tomto věku. Takže za mne rozhodně ne.

Navíc mě téma holocaustu přijde upřednostňované před jinými tématy a to mi vadí, takže by mi vadil i výběr knih o holocaustu. Jsou i jiné národy, které prošly genocidou a pozornosti se tomu věnuje mnohem méně. Navíc mi přijde, že cílené vyhlazování je poměrně neaktuální téma, ale skrytá diskriminace a další (ne tak emocionálně vypjaté a chytlavé, jsou mnohem aktuálnější) a jejich negativní důsledky mnohem reálnější. Tj. prostě mi přijde, že je třeba napřít pozornost jinam a výběr takovýchto knih nechat na rodičích.

 Alena 


Re: Téma války a holokaustu v četbě na ZŠ 

(6.4.2019 8:37:51)
Vzhledem k tomu, že je to dost neobvykly názor (a třeba mne připadá mimo - divit se ze jinym genocidam v historii lidstva je věnováno méně pozornosti, když zde šlo o náse pribuzne a sousedy zas udivuje me) a knihy s touto tématikou jsou součástí výuky zcela bezne, jak to delas,aby se s nimi tvé deti nesetkaly?
 Majákova 


Re: Téma války a holokaustu v četbě na ZŠ 

(6.4.2019 9:19:26)
Jak jsem psala v předchozím příspěvku, nezadávám povinnou četbu, jen seznamují děti s knihami. Volba je na nich.
 Zufi. 


Re: Téma války a holokaustu v četbě na ZŠ 

(6.4.2019 11:35:34)
Majáková, dělám to stejně jako ty. Naposledy jsem jim četla povídku od Lustiga.
 Okolík 


Re: Téma války a holokaustu v četbě na ZŠ 

(6.4.2019 11:45:41)
Zufi, ty učíš i čj?
 Zufi. 


Re: Téma války a holokaustu v četbě na ZŠ 

(6.4.2019 11:52:09)
Ne, v dějepisu i občance (když se bere totalita).
 Marika Letní 


Re: Téma války a holokaustu v četbě na ZŠ 

(6.4.2019 9:23:58)
Hanka "Jsou i jiné národy, které prošly genocidou a pozornosti se tomu věnuje mnohem méně."

Myslíš, že ty národy se o své historii (a genocidě) neučí? Myslíš, že Arméni genocidě svých předků pozornost nevěnují?

"Navíc mi přijde, že cílené vyhlazování je poměrně neaktuální téma"

To nemyslíš vážně, že ne? ~8~

Bosna a Hercegovina, Rwanda, Kurdové, Súdán...
 Evelyn1968,2děti 


Re: Téma války a holokaustu v četbě na ZŠ 

(6.4.2019 9:25:52)
Každý dítě je jinak citlivý, plošně pro všechny určitě ne.

Já to nesnesu ani dneska, ale jako socialistický dítě jsem si prošla několikrát ročně při výročích sledováním takových filmů, možná je to tím~d~. Co mám děti, tak už se tomu cíleně vyhýbám.
 Andulka, tři děti 


Re: Téma války a holokaustu v četbě na ZŠ 

(7.4.2019 10:00:14)
Teď jsem dočetla novinku - Vendulku, útěk za svobodou - myslím, že pro deváťaky by to bylo.
 Koníček mořský 


Re: Téma války a holokaustu v četbě na ZŠ 

(7.4.2019 10:07:40)
Ještě mě napadl Chlapec v pruhovaném pyžamu.
 Gladya, bývalá dasa, 


Re: Téma války a holokaustu v četbě na ZŠ 

(7.4.2019 12:46:01)
Nevadilo by mi to, tleskala bych. Děti v pubertě už není třeba tak "chránit" před poznáním, že na světěje není vše růžové a exustuje velké zlo.

Ono povídat si o knížkách by mohlo být docela dobré pro přiblížení dějin. Třeba i s tím, že by se upozornilo na případné nepřesnosti v beletrii. No jsem realista, moc dětí asi nečte. Tak o alespoň povídat si filmech natočených podle dobrých knížek, u některých "historických" velkofilmů by často zabralo většinu času uvádění nesmyslů na pravou míru.

Komerční sdělení

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2024 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.