| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Čínská medicína - mastičkářství nebo účinná pomoc?

 Celkem 19 názorů.
 iiiiiiiiii 


Téma: Čínská medicína - mastičkářství nebo účinná pomoc? 

(11.10.2016 10:00:31)
Časopis Květy č. 40/2016 a rozhovor s astrofyzikem Jiřím Grygarem "Boj proti mastičkářům"
"Mediálně zdatní mastičkáři škodí".

Květy: "Ve spolku skeptiků Sisyfos se snažíte důsledně oddělovat zrno od plev, vědu od pavědy. Jakou zajímavou a škodlivou polopravdu jste naposledy uvedli na pravou míru?"

J.G.: "Ty nejsmutnější případy pavěd se týkají medicíny, kde různí mediálně zdatní mastičkáři mohou lidem silně ublížit a dokonce je připravit o život. Typickým soudobým případem je propagace tzv. čínské medicíny, kterou ve skutečnosti vymyslel čínský velevrah Mao Ce-tung, když předtím spustil tzv. kulturní revoluci, během níž masově likvidoval lékaře a další odborníky. Proto vnutil svým poddaným bezcennou náhražku vědecké medicíny. Přitom on sám využíval k vlastnímu léčení špičkovou vědeckou medicínu."

---------------

Rozhovor na 4 stránky, velký titulek o mastičkářích a ve skutečnosti je "boji proti mastičkářům" věnováno jen těchto pár řádků. Ale léčitelství je mediálně vděčné téma, svou kontroverzností si čtenáře přitáhne.

Domnívala jsem se, že má čínské léčitelství tisíciletou tradici, jak se běžně uvádí. A on to podle pana Grygara vymyslel Mao Ce-tung, který žil v letech 1893-1976.

FN v HK má Česko-čínské centrum tradiční čínské medicíny Fakultní nemocnice Hradec Králové.

Zajímavý je ceník :

Vyšetření a léčba čínským lékařem s dlouholetou klinickou praxí v oblasti tradiční čínské medicíny nejsou aktuálně hrazeny z prostředků veřejného zdravotního pojištění a jsou hrazeny pacientem.
Cenový balíček – léčba trvající 2–5 týdnů 4 800 Kč
Cenový balíček obsahuje 1 vstupní vyšetření, 1 kontrolní vyšetření a 5 ošetření akupunkturou.
Cenový balíček – léčba trvající 4–10 týdnů 7 100 Kč
Cenový balíček obsahu je 1 vstupní vyšetření, 1 kontrolní vyšetření a 10 ošetření akupunkturou.
Jednotlivá vyšetření:
•Vstupní vyšetření metodami tradiční čínské medicíny včetně akupunktury 2 000 Kč
•Vstupní vyšetření metodami tradiční čínské medicíny bez akupunktury 1 700 Kč
•Kontrolní vyšetření metodami tradiční čínské medicíny včetně akupunktury 1 450 Kč
•Kontrolní vyšetření metodami tradiční čínské medicíny bez akupunktury 1 150 Kč
•Ušní akupunktura 150 Kč
Průběh vyšetření a léčby čínským lékařem je pacientovi tlumočen z čínštiny tlumočníkem, který je neustále přítomen v ordinaci.

Je to mastičkářský byznys nebo opravdu účinná pomoc, když klasická (západní) medicína nezabírá?
 Drop 


Re: Čínská medicína - mastičkářství nebo účinná pomoc? 

(11.10.2016 10:35:06)
a Grygar má patent na rozum? Nebo je nějaký super znalec čínské medicíny?
 Gab1 


Re: Čínská medicína - mastičkářství nebo účinná pomoc? 

(11.10.2016 10:38:29)
Nespojovala bych do jednoho clanku "medialne zdatne mastickare" a cinskou medicinu.

Moje fyzioterapeutka se cinskou medicinou zabyva a pomohla mi vzdy a ihned.

Nepotrebuju vedet co je za tim, hlavne ze to funguje.
 iiiiiiiiii 


Re: Čínská medicína - mastičkářství nebo účinná pomoc? 

(11.10.2016 11:24:22)
Rozhovor v časopise začínal narozením pana Grygara, odsunem z rodné obce, válečnými léty. Pak se stočil na to, kdy pan Grygar "propadl hvězdám" a začal pozorovat vesmír, nastoupil do Astronomického ústavu. V rozhovoru se též vyjadřoval k poměrům, které panují v české vědě, k finanční situaci na AV, k politické situaci v ČR (Evropa hnědne, dokonce už i zde v Česku fašisté začínají vystrkovat růžky, tvrdí pan Grygar). A jeden odstaveček ze 4 stránkového rozhovoru je věnovaný "mastičkářům", jak to redaktoři Květů nazvali - čínské medicíně. Avšak titulek i upoutávka na titulní straně je věnován mastičkářům.

Prostě mi to přišlo přehnané, laciné. Pan Grygar má na svůj názor právo, ale jak píše Commer, patent na rozum nemá.
 Gab1 


Re: Čínská medicína - mastičkářství nebo účinná pomoc? 

(11.10.2016 11:40:42)
Clanek jsem necetla, ale z toho jak to popisujes mi spise vyplyva ze Kvety jednu z rady odpovedi nafoukli... tak trochu bulvar... a takove to byvalo fajn cteni...pred 30 lety.
 iiiiiiiiii 


Re: Čínská medicína - mastičkářství nebo účinná pomoc? 

(11.10.2016 11:56:15)
Tak to bezpochyby. Vypočítavě zvolený název, který upoutá. A názor pana Grygara, že tzv. čínskou medicínu ve skutečnosti vymyslel "čínský velevrah Mao Ce-tung", tomu dodává korunu.
 Analfabeta 


Re: Čínská medicína - mastičkářství nebo účinná pomoc? 

(11.10.2016 10:45:20)
Lidová, tedy i čínská medicína, mne svého času dost zajímala. Její problém je obecně v tom, že nemá ověřené postupy. Kolikrát se tam setkáš s tím, že tuto chorobu léčí takto - následuje popis, ale je to jen popis bez výsledků, choroba se tak léčit nedá, ale popis je proto, aby ho bylo možno zopakovat, kdyby to léčení bylo náhodou úspěšné. Jsem k tomu proto dneska dost skeptická. Ano, na chřipky, nachlazení, někdy na kožní nemoci a takové ty běžnější choroby bych lidovou medicínu použila, ale jinak bych šla radši k lékaři. Protože Achillovou patou jsou nejen postupy, ale i diagnostika, léčitel nemusí poznat, o jakou chorobu se jedná, jak ji chce potom léčit?

Když se sem s velkou slávou začala po r. 1989 začala čínská medicína tlačit, jezdili na semináře o ní hlavně lékaři. Když jim začal přednášející jako velký objev vykládat, že potrava je v ústech rozkoušána, pak sejde do žaludku a poté do střev, mnozí z nich nevydrželi a odešli, protože jako lékaři toto znali daleko podrobněji, zatímco přednášejcí jim to vykládal jako někde malým dětem ve školce. Čína dlouho neznala pitvy a medicína se praktikovala podobně jako lidová medicína v Evropě. Ona ta tzv. alternativní medicína existovala vedle té vědecké především proto, že lékaři se platilo, ale lidi na to neměli, tak nejdřív zkusili babku kořenářku. Babka kořenářka vyléčila třeba i zápal plic, ale už ne choleru.
 Drop 


Re: Čínská medicína - mastičkářství nebo účinná pomoc? 

(11.10.2016 12:12:05)
tak zrovna na chřipku a jakékoliv infekční nemoci bych čínskou medicínu nepoužívala, ale na chronická onemocnění, kde klasická medicína selhává, bych ji viděla jako jedinou možnost
 Dana 


Re: Čínská medicína - mastičkářství nebo účinná pomoc? 

(11.10.2016 11:23:35)
I když je ta medicína tisíce let stará a Mao ji nevymyslel, jen oživil, je to dnes zastaralá pavěda. Něco na úrovni křenových placek a česneku na dásně u nás. Také většina lékařské obce kritizuje, že si to fakultní nemocnice v Hradci otevřela, protože to považuje za šarlatáninu. Jenže lid si to žádá a nemocnice na tom slušně vydělává. Vždy mě fascinuje, jak lidem byl třicetikorunový poplatek moc, ale vyhazovat mnohem větší peníze za homeopatii, čínskou medicínu a různé potravinové doplňky, jim přijde v pořádku.
 Adelinkaa 1 dítě. 


Re: Čínská medicína - mastičkářství nebo účinná pomoc? 

(11.10.2016 12:16:50)
Víra tvá tě uzdraví Dano. Mě spíše smutní, jak nevyléčitelně nemocní, s rakovinou atd.věří v léčbu kmenových buněk. Vypisují se sbírky...přispějte, protože pojišťovny na to nepříspívají. Nojo jenže on ten důvod neproplácení je dost logický. Nikde nebylo prokazatelně dokázaná účinnost této léčby. Naopak hodně smrtelně nemocných ji absolvovalo a nijak se stav nezlepšil. Chudáci věří šamanům, léčitelům, kdekomu, a ty si jen mastí vesele kapsy.
 Filip Tesař 


Re: Čínská medicína - mastičkářství nebo účinná pomoc? 

(11.10.2016 12:40:47)
Jasně, že čínskou medicínu nevymyslel Mao, Mao ji ovšem začal ve velkým zavádět na úkor západní medicíny, která se do jeho časů v Číně už poměrně výrazně prosazovala a byla kombinovaná s tradiční. Její kořeny sahají tisíce let do minulosti, nedá se ovšem říct, že „existuje“ tisíce let: to, co existuje dneska, je momentálním výsledkem tisíciletýho vývoje a shromažďování zkušeností, a tenhle stav před tisíci lety neexistoval. To bychom zrovna tak mohli tvrdit, že západní medicína existuje tisíce let.
Ve skutečnosti si čtyři hlavní proudy medicínský tradice, podložený písemnýma odbornýma textama, institucionální výukou a systematickým předáváním zkušeností): západní, blízkovýchodní (islámská), indická a čínská si byly podobný až do 18. století. Islámská tradice, otevřená tradičně na všechny strany, se později v zásadě stopila se západní. Měly v něčem různý, ale vzájemně slučitelný způsoby diagnostiky a hlavně měly podobnej náhled na zdraví a nemoce: byla to rovnováha určitých „tělesných štáv“, sfér, energií apod., který byly v těle umisťovaný na základě zkušeností s diagnostikou zvenčí, s omezenejma znalostma vnitřku (hlavně z chirurgie, nejvíc vojenský, a taky z analogií se zvířaty), sledování projevů a zaznamenávání léčby, ale hlavně v souladu s místní astrologií. Tělo bylo mikrokosmem, odrážejícím makrokosmos, přičemž makrokosmos byl taky známej jenom omezeně.
Západní medicínu od indický a čínská odlišilo hlavně využití anatomie, tj. poznání funkcí vnitřních orgánů a tkání, a od 19. století použití mikroskopu, resp. poznání mikrostruktur. A dál pak roentgenu, chemických rozborů apod., zatímco tradiční čínská medicína zůstala převážně u vnější diagnostiky (vzhled, puls, oči, dech atd. atd.). Ty západní směry, který moderní vnitřní diagnostiku nepřevzaly, jako homeopatie nebo mesmerismus, se postupně staly „alternativou“.
 .kili. 


Re: Čínská medicína - mastičkářství nebo účinná pomoc? 

(11.10.2016 12:57:24)
"Zajímavý je ceník : Vyšetření a léčba čínským lékařem s dlouholetou klinickou praxí "


zajímavější je, že ten čínský lékař vykonává lékařské povolání v rozporu se zákony ČR.
 Mandara 


Re: Čínská medicína - mastičkářství nebo účinná pomoc? 

(11.10.2016 14:52:35)
Grygar a vůbec celý spolek Sysifos no comment.
Mám zato, že čínská medicína používá k léčbě směsi bylin - nevidím tedy důvod, proč by nefungovala. O účinnosti některých rostlin snad nepochybuje ani západní medicína, nebo ano?
 Pam-pela 


Re: Čínská medicína - mastičkářství nebo účinná pomoc? 

(11.10.2016 15:14:39)
Mandaro, já myslím, že největší rozdíl je v současné době v tom, že čínská medicína stále bere člověka jako celek - s jeho psychikou, energií a možná i "duší"...ne jako rozkouskované fyzické něco (stroj), co se dá léčit odděleně od sebe.
Stejně jako systém cévní a lymfatický, bere v potaz i systém "rozvodu energie", systém energetických meridiánů (dráha jater, žlučníku, ledvin, atd...) a s tím související na něm se nacházející akupunkturní či akupresurní body.
To je asi takový základ, co mě napadá, ale odborníci by mě jistě doplnili.

Vlastně je říkáno, že je potřeba, aby energie v těle proudila tak, jak je pro to tělo ideální (stejně jako krev a lymfa), protože každá "blokáda" vyvolává určitou energetickou nerovnováhu a poté po různě dlouhém působení i fyzickou nemoc.
Za důležité považuje čínská medicína i páteř, jako hlavní kanál "rozvodu" energie, ke každému obratli přísluší určitý orgán či několik orgánů....vzájemně se toto ovlivňuje (nervy) - páteř pak reaguje na oslabení či nemoc orgánů a obráceně. Je tedy dobré i ochraňovat a procvičovat páteř a udržovat ji pružnou.

Určitě to, co píšu, není celé, dalo by se o tom hovořit dlouho, to jen z oblasti, o kterou se zajímám.
Čínksé bylinky atd. jsou jen součástí, určitě nejsou o nic moc lepší, než naše krajové, myslím, že příroda každé oblasti nadělila takové, aby se s nimi dalo něco podniknout :-).

V každém případě poměrně dost masérů zná reflexní body na těle (nebo noze, ruku, uchu), kterými se dá velmi lehce a rychle uvolnit určité blokáda ve svalu, vazu, ale i v orgánu, a vlastně i psychická...a ty body mohou být od onoho orgánu i velmi vzdálené a na první pohled nesouvisející.
Našli bychom body, které jsou přesně popsány v akupunktuře a ležící na oněch energetických dráhách. Akupunktura je složitá, studuje se hodně let a myslím, že u nás patří jen do ruky lékaře (byť jen čínské medicíny). Často je ale hodně účinná akupresura, tedy tlak třeba prstem, je to neivnvazivní a může to být velice účinné :-). Někdy velmi lehké, rychlé a účinné - a často téměř zdarma ~;). A hlavně - ošetří často celého člověka, takže nevznikne další dysbalance.


 Pam-pela 


Re: Čínská medicína - mastičkářství nebo účinná pomoc? 

(11.10.2016 15:27:30)
namátkou (za obsahy těch stránek "neručím", hledala jsem jen obrázky)
- tady meridiány těla zjednodušeně
http://akupresura.wz.cz/Meridiany/Meridiany.html

tady jsou reflexní body na ťapce (obr. dole, neumím vložit):
http://www.rehabilitace.info/masaze-2/reflexologie-chodidel-neboli-reflexni-masaz-chodidel/

ucho:
http://www.rehabilitace.info/bolesti-2/aurikuloterapie-usni-akupunktura-moderni-pristup-v-lecbe-bolesti/

A samozřejmě ještě do čínské medicíny patří učení o 5ti elementech, což jsem vlastně asi měla zmínit hned na začátku, protože tam asi začíná orientace a diagnostika správného čínského doktora, jako odrazový můstek...:
http://www.fuchsova.cz/aktuality/vyziva-podle-5-prvk/

Vlastně kdo chce čínskou medicínu posuzovat, musí si něco nastudovat a zorientovat se, odsoudit něco jen tak od stolu jako neznalý věci je myslím blbina.

A homeopatie do čínské medicíny těžko patří, za jejího "otce" se považuje německý doktor Hahnemann, ale jinak více zde:

http://boiron.cz/cs/25-historie-homeopatie


 Pam-pela 


Re: Čínská medicína - mastičkářství nebo účinná pomoc? 

(11.10.2016 15:45:52)
Tady je ještě obrázek souvislosti páteře s orgány...zase teda až obrázek dole, předtím reflexní plošky nohou:

http://mynatureproduct.com/zacatek-jara-je-tady-cas-na-regeneraci-jater.html

Dají se najít další lepší obrázky...pr zajímavost třeba.

Prostě mně se tahle komplexní medicína (nejen čínská) líbí právě proto, že neléčí choroby, ale každého jednotlivého člověka jako celek a obnovuje jeho nerovnováhu po všech stránkách, i když často "jen" stimuluje samoléčící schopnosti člověka...což je asi nejlepší. Lepší, než nějaký drastický zásah zvenčí.
Z vlastní zkušenosti - člověk se klidné po několika jemných masážích může vyhnout operaci ploténky (pokud je ještě schopna obnovy)...která třeba ve finále udělá stejně víc paseky než užitku.
Ono to ale asi pro naše současné zdravotnictví není ani moc zajímavé - zdravý "pacient", protože by to ve finále bylo dost účinné, ale moc levné, tedy neefektivní třeba i pro farmacii, co taky se zdravými lidmi, žejo?
Komu by se předepisovaly a prodávaly tuny léků? ~d~
Ideální jsou závislí lidi - na čemkoli, třeba i na lécích, na lékařích....

A ne, nechci říct, že všichni mohou být 100% zdraví a že je to zázračné a všespasitelné, ale každý se může dostat nějakým způsobem (který si vybere) na svůj nejlepší možný stav, jasné je, že nová ruka nenaroste, že zlomená kost se musí napravit, že zničené srdce se obnoví na 100% stav. Problematické jsou i vrozené nemoci.
Zázraky neslíbí nikdo.

Ale s kým to souzní a chce se pustit do zgruntu opravy po všech stránkách, je určitě dobré se obrátit na někoho, kdo k člověku přistupuje "celostně" :-), protože určitě vše souvisí se vším.

A na konec upozornění - reprezentuji čistě svůj názor a osobní zkušenosti....je to pouhý příspěvek do diskuze podle toho, jako to vnímám já...
~;)


 iiiiiiiiii 


Re: Čínská medicína - mastičkářství nebo účinná pomoc? 

(11.10.2016 15:16:38)
Opsáno ze stránek FN Hradec Králové:

Metody TCM
Tradiční čínská medicína (TCM) je souborné označení pro metody prevence, vyšetření a léčby, které vycházejí z tradičního čínského lékařství. Mezi metody léčby TCM patří akupunktura, podpůrné podávání bylin, dietetika, čínská masáž tuina a cvičení qigong (čchikung). TCM pohlíží na organismus jako na celek. Metody TCM kladou důraz na energetickou rovnováhu organismu a na předcházení nemocem.

Přínos pro vás

Zmírnění bolestí a opětovné získání kvality života a zdraví. To jsou hlavní přání, se kterými lidé do našeho centra přicházejí. Nezřídka naši pacienti trpí vedle základního chronického onemocnění, které se projevuje tělesnými obtížemi, také doprovodnou psychoemocionální zátěží. Této souvislosti jsme si vědomi a můžeme vytvořit odpovídající léčebný plán pro následující onemocnění:
•onemocnění pohybového aparátu
•funkční bolesti
•onemocnění dýchacích cest
•nervová onemocnění
•migréna
•onemocnění zažívacího traktu
•onemocnění srdce a oběhového systému
•gynekologická onemocnění
•chronicky recidivující nachlazení a infekce
•chronická alergická rýma
•zhoršená odolnost vůči stresu, nespavost, chronický únavový syndrom
•nežádoucí účinky léčby onkologických onemocnění

Účinek akupunktury se výrazně snižuje u pacientů ve věku nad 78 let.

U onemocnění amyotrofickou laterální sklerózou je akupunktura neúčinná.

 Saamajna 


Re: Čínská medicína - mastičkářství nebo účinná pomoc? 

(11.10.2016 20:55:57)
Mne zapadni medicina pred lety spravne "zdiagnostikovala" autoimunni hepatitidu.
Jediny mozny "leceni" bylo vysoce davkovany kortizon a misto na cekaci listine na transplantaci jater.

~8~
Jinymi slovy nemocna az do smrti.

To se mi nelibilo a tak jsem hledala alternativy.

Nasla jsem nejdriv jednoho mladyho lecitele co me pomoci cajovych smesi a castych konzultaci se svym mentorem (Profesor) v Cine (pres internet) udrzel na stavajici hladine - nezhorsovalo se to jako predtim, slo to stopnout.
Ale ani nezlepsovalo, pravidelny kontroly krve v nemocnici co 3 tydny.

Hledala jsem dal a nasla starsiho zkusenyho doktora, co to TCM zadaptoval na nas Evropany, zacal uz pred aspon 30 lety.
Po cekaci dobe asi 9 mesicu jsem byla u nej.
No a ten tu smes upravil a behem asi 3 tydnu piti caje jsem byla UPLNE ZDRAVA!!

Vse zdokumentovano a mereno v laboratori u mistniho primare.
Uz je to 8,5 roku, jsem porad zdrava.

Takze TCM jo ale musi se to umet ~t~!


PS: Snad to nebude brano jako reklama, kdyz pro uplnost uvedu konkretne toho doktora, co me vylecil - je to z Cech z ruky a taky ma desny cekaci doby - jestli jeste vubec bere pacienty...

http://www.praxis-frieling.de/


 Mandara 


Re: Čínská medicína - mastičkářství nebo účinná pomoc? 

(11.10.2016 22:43:58)
~R^~R^~R^
To je moc hezký příběh s dobrým koncem, ať se ti i nadále daří! A je fajn, že jsi napsala vlastní zkušenost, třeba jsi tím právě pomohla x dalším lidem, které klasická medicína nedokáže vyléčit. ~;((

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2024 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.