| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Zadrhávání u 5letého dítěte

 Celkem 23 názorů.
 Epepe 


Téma: Zadrhávání u 5letého dítěte 

(13.11.2014 21:07:40)
Dítko (skoro 5) asi rok zadrhává a stále se to horší. Zadrhává většinou, když něco vypráví (např. děj filmu).
Jinak je jeho řeč téměř bezchybná, má obrovskou slovní zásobu. Mluvit začal už v 10 měsících.
Jak ho doma podpořit? Necháváme ho domluvit, neskáčeme mu do řeči, ale zhoršuje se to.
 Pole levandulové 


Re: Jak na zadrhávání? 

(13.11.2014 21:28:19)
My jsme toto resili na logopedii s dcerou. Uz je to dele, ale procvicovali jsme s ni pak neco, nejake rytmicke povidani a pak to zmizelo. Zkusila bych se poptat tam.
 Epepe 


Re: Jak na zadrhávání? 

(13.11.2014 21:31:22)
No, tušila jsem, že mi to napíšete, ale říkám si, kvůli tomu ho tahat na logopedii ... je fakt, že ještě neumí pořádně ani Ř (tedy umí vyslovit, ale nepoužívá ve slovech), ale to jsou snad kosmetické detaily, kvůli kterým se na logopedii ani nevyplatí chodit, ne?
 Pole levandulové 


Re: Jak na zadrhávání? 

(13.11.2014 21:44:32)
Ptala ses na radu, tak jsem ti rekla tu svoji. Logopedie neni zadny strasak,dobra logopedka naopak pozna, co je v poradku a co uz ne, po zkusenostech se synem jsem k ni radeji nakracela ihned, kdyz se mi neco nezdalo a problem jsme vyresili rychle.U syna jsem prave porad slysela, na co vsechno ma cas a pak to byl dost horor.
Navic rok, to uz je dost, to samo nejspis nezmizi, obzvlast pokud pises, ze se to horsi.
 Epepe 


Re: Jak na zadrhávání? 

(13.11.2014 21:46:48)
Jo, já to nemyslela špatně. ~x~
Díky za radu!
Jen, že se mi tam nechce.
 Pole levandulové 


Re: Jak na zadrhávání? 

(13.11.2014 21:52:07)
Jo, to chapu, ale pokud muzu mluvit za sebe, tak ta nase s dcerou jen povidala, potichu, klidne, ukazovala ji obrazky a ona mela popisovat, co vidi, delala s ni ruzne hry, vsechno klidnou formou, zadny dril,zamerovala se na rytmus slov, pak pridala rikanky atd. Byli jsme tam parkrat. Pak jsme jeste trenovali sykavky, sluchovou diferenciaci, kdyz uz umela vyslovit s, c,z /vse rikala nejdriv s hackem, č,š,ž/, a ted ji je 5,5 a uz mluvi dokonale vcetne R a Ř, coz syn v jejim veku ani omylem nedal. I ten uz mluvi bez vad, ale byl to teda dlouhy boj.
 splechtulka & M+J+R 


Re: Jak na zadrhávání? 

(14.11.2014 5:24:58)
Logopedie, poradí, samodomo můžeš napáchat vic škody, než užitou.
 Nikatin 


Re: Jak na zadrhávání? 

(13.11.2014 22:56:54)
Ale logopedie neřeší jen problémy s hláskami, ale do její kompetence spadají i problémy s plynulostí. Sama mám syna s tímto problémem, na logopedii chodíme od 4 let, děláme tam relaxaci, křížení hemisfér, uvolňování ruky s přípravou na grafomotoriku...je toho hodně s tím spjatého. Chce to opravdu dobrou klinickou logopedku, která chápe problém globálně a ne jen přes nápravu hlásek. Logopedie není jen o tom a těmhle dětem právě pomáhají jiné věci s tím spojené.
Jinak zpívání a básničky fungují, ale nejde pořád jen zpívat. Syn začal před třetím rokem, teď mu bude 5 a má výkyvy...někdy je horší, někdy to skoro nezaznamenám. U něj mají vliv i nemoci a větší "šrumec" v rodině, změny a výkyvy z jeho zajetých kolejí.
 Ráchel, 3 děti 


Re: Jak na zadrhávání? 

(14.11.2014 9:22:31)
to není kosmetický detail, ve škole mu to může činit velké problémy
jinak nám pomohla nejprve logopedie a pak to dotáhlo, když začal syn chodit na zpěv - musel správně dýchat, artikulovat, soustředit se -to bylo fakt super
 matka gréta 


Re: Jak na zadrhávání? 

(13.11.2014 21:35:50)
Dcera se kolem 5. roku taky zadrhávala v řeči. Většinou když chtěla rychle něco říct, nějaký zážitek, co se jí zdálo, co zajímavého viděla apod. Trvalo to pár měsíců, neřešili jsme, dali jí čas, aby řekla, co chce a přešlo to samo.
 radka 
  • 

Re: Jak na zadrhávání? 

(14.11.2014 8:46:48)
syn, to samé, neřešili jsme, věděla jsem, že je to proto, že chce něco honem říct, myšlenky rychlejší než řeč - nechali jsme mu čas, nebo jsem ho naváděla otázkama - cíleně zpomalovala, aby se zastavil v řeči...
 Epepe 


Re: Jak na zadrhávání? 

(14.11.2014 9:13:12)
Jak dlouho to trvalo?
 radka 
  • 

Re: Jak na zadrhávání? 

(14.11.2014 9:39:51)
ani nevím, myslím tak kolem 4-5 roku to tak dělal, asi do těch 6 ho to přešlo, teď chodí do první
někdy se mu to ještě stane, ale už výjimečně, když chce něco pro něj strašně důležitého a rychle říct
 KlaudieS+M+E 


Re: Jak na zadrhávání? 

(13.11.2014 21:36:33)
Resila jsem se synem… logopedie bez uspechu. Kamaradka mi doporucila homeopaticku. I kdyz jsem tomu moc neverila (spis vubec),tak po 2 mesicich brani homeo syn prestal koktat. Sama logopedka se divila (o homeo jsem ji nerekla).
Mozna to byla jen casova shoda, nahoda, nevim… ale hlavne, ze syn uz mluvi bez zadrhavani.
 Liliana 
  • 

Re: Jak na zadrhávání? 

(13.11.2014 23:44:06)
A můžu se zeptat jaká to byla homeopatika ?
 Elwing 


Re: Jak na zadrhávání? 

(15.11.2014 9:59:12)
Zrejme ricinus hysterikus 5H blbomila~;)
 Winky 
  • 

Re: Jak na zadrhávání? 

(13.11.2014 22:44:08)
co zkusit zpívat? To je podobné jako to rytmické říkání, prostě je tam melodie a slova jsou také daná.... A pak si z legrace "vyprávět" na melodii nějaké písničky (tohle dělám s dětma i jen tak, z legrace, obvykle pokud potřebuju nějak odklodnit jejich pozornost, a nebo někdy čistě ze zoufalství když mám dojem že mě jinak nevnímají :-)).

Kdy začal, jak dlouho to trvá? Byla nějaká změna doma (v rodině - zejména narození dalšího dítěte, nově chození do školky, přestěhování - i jen pokoje třeba atd)? Jako že by to byla (podvědomá) reakce na nějakou řekněme zátěžovou situaci?
 Hanka 75 


Re: Jak na zadrhávání? 

(14.11.2014 1:20:02)
Existuje pěkná knížka, už jsem jí tu někde doporučovala, ale bohužel si teď nevzpomenu na název. Půjčovala jsem si ji v knihovně v Praze. Obal byl modrý a na něm žluté jakoby sošky přírodních národů nebo tak něco. Rozměr klasická knížka, desky papírové.

Jinak mohu doporučit opět jen logopedii, jak tu někdo radil. Ale pokud ti nesedne logopedka, klidně ji změń a některé psycholožky radí i špatné věci (např. že máš dítěti říct, ať se nadechne a řekne ti to - to je špatně a byla to rada od psycholožky. V podstatě vůbec nemáš dítě na vadu řeči upozorňovat. V té knížce se mi zdálo všechno rozumné. Doporučují co děláš, nechat domluvit (ale důležité ani neverbálně nedávat najevo, že tě to zdržuje, spěcháš apod., což je někdy těžké), neskákat do řeči. Po domluvení dítěte ještě pár vteřin počkat a pak teprve reagovat. A sama mluvit pomalu - opravdu pomalu. A zvolnit pokud možno ve všem. Pravidelný režim pro dítě, chodit včas spát, být odpočinuté.
První se dělalo jen dechové cvičení.
Pak jsme dělali takové cvičení, nádech a kreslil pastelkou po papíře kruh (jezdí autíčka) a první jen na to AAAAA, a další samohlásky. Pak se i spojovalo AAAAUUU a tak víc. Ale opravdu si zajdi k dobré logopedce a oni ti poradí. Já ti to tu nedokážu všechno popsat a navíc oni ti to dají posloupně, jak je to nejlepší. A raději to neodkládej, čím dříve se začně tím lépe.
Pak ti také poradí na které slabiky se více zadrhává a dodají básničky, které tak nezačínají a naopak tím co se dobře zvládne. Do básniček se většinou i něco předvádí a motorika spojená se slovem pomáhá. Pak obrázk a dle nich se popisuje.
Je toho naštěstí už docela dost co se dá dělat, ale je dobré i dodržet to pořadí a logopedka vás prostě povede. Navíc možná i synovi prospěje. I když mi měli logopedku, rady odborné dobré, ale sama mluvila na dítě rychle, položila otázku a neposlouchala ho :-( Ale s ní jsem teprve pochopila, jak je důležité mluvit na dítě pomalu (jak to s ní dítě nezvládá) a konečně jsem také začala mluvit pomalu :-) a i lépe jednoduše. Pro syna je to jednodušší. Jestli se zadrhává když něco vypráví, tak možná sama mluvit pomalu, v krátkých větách, jednoduše (nevyužívat všechnu slovní zásobu) a pro něj to bude snažší. Je dobré vypozorovat, kdy, kde příp. s kým syn více zadrhává.
Držím palce
 Azia a 3 ryzova zrna 


Re: Jak na zadrhávání? 

(14.11.2014 23:49:24)
Hanko, jak se Ti povedlo mluvit pomale?? U nas je toto kamen urazu, ja i syn jedeme jak drticky, ja sice oproti drivejdku zpomalila, ale i tak je to jeste rychle.
 holka anonymka 


Re: Jak na zadrhávání? 

(14.11.2014 9:19:52)
syn taky zadrhával. Na radu lékařky ze zdejší poradny na rodině (kdysi dávno), jsem synovi upravila denní režim, aby měl vhodně rozvrženou aktivní i odpočinkovou dobu a dobu spánku. Důležitá je pravidelnost režimu a dostatek odpočinku. Syna jsem neměla při řeči opravovat či mu pomáhat, skákat mu do řeči apod. a více mu naslouchat, nespěchat na něj. Sama jsem při mluvení na něj zpomalila. Během krátké doby bylo po zadrhávání..
 Azia a 3 ryzova zrna 


Re: Jak na zadrhávání? 

(14.11.2014 23:36:19)
Zkus na netu najit neco o metode Lidcombe, je to zalozene na chvaleni reci, kdyz dite nezadrhava a kazdodenim 10-ti minutovych hrani her , pri kterych chvalis, kdyz nezadrhava (jen dite s jednim rodicem o samote, v klidu, pri hre i behem dne chvali jen jeden, stale stejny rodic).
Nejprve hry, kde bude rikat 1 slovo (treba pexeso a rikat, co obratil), po nejake dobe, az nebude zadrhavat, tak prejit na vice slov, pak na vety...
Chvalit stylem "slovicka tecou sama, slova jdou jak po masle, jako po masle, bez hrbolku, to slovo vyletelo jako raketa...", muzes si neco sama vymyslet, ale asi spise nerikat treba "to jsi rekl dobre"...
Postupem casu, az se to zlepsi, po 5-ti pochvalenich, pokud uslysis "hrbolek", tak nastupuje autoevaluace, tzn. zeptat se, jestli udelal hrbolek a rict mu, at to zkusi zopakovat bez hrbolku, pokud se povede, tak pochvalit, pokud ne, nerikat nic.

Tot v kostce, nejlepsi by bylo najit nekoho, kdo s touto metodou pracuje.
Hlavne mu nerikej, aby mluvil hezky, dobre atd. Netlac na neho, nerad mu, aby se uvolnil atd. to naopak jen vic stresuje.
HODNE STESTI, drzim~R^~R^~s~
 Epepe 


Re: Jak na zadrhávání? 

(15.11.2014 10:21:33)
Díky.
 Azia a 3 ryzova zrna 


Re: Jak na zadrhávání? 

(14.11.2014 23:37:32)
Zkus na netu najit neco o metode Lidcombe, je to zalozene na chvaleni reci, kdyz dite nezadrhava a kazdodenim 10-ti minutovych hrani her , pri kterych chvalis, kdyz nezadrhava (jen dite s jednim rodicem o samote, v klidu, pri hre i behem dne chvali jen jeden, stale stejny rodic).
Nejprve hry, kde bude rikat 1 slovo (treba pexeso a rikat, co obratil), po nejake dobe, az nebude zadrhavat, tak prejit na vice slov, pak na vety...
Chvalit stylem "slovicka tecou sama, slova jdou jak po masle, jako po masle, bez hrbolku, to slovo vyletelo jako raketa...", muzes si neco sama vymyslet, ale asi spise nerikat treba "to jsi rekl dobre"...
Postupem casu, az se to zlepsi, po 5-ti pochvalenich, pokud uslysis "hrbolek", tak nastupuje autoevaluace, tzn. zeptat se, jestli udelal hrbolek a rict mu, at to zkusi zopakovat bez hrbolku, pokud se povede, tak pochvalit, pokud ne, nerikat nic.

Tot v kostce, nejlepsi by bylo najit nekoho, kdo s touto metodou pracuje.
Hlavne mu nerikej, aby mluvil hezky, dobre atd. Netlac na neho, nerad mu, aby se uvolnil atd. to naopak jen vic stresuje.
HODNE STESTI, drzim~R^~R^~s~

Komerční sdělení

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2024 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.