| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Odpočet úroků ze dvou hypoték

 Celkem 15 názorů.
 withep 


Téma: Odpočet úroků ze dvou hypoték 

(6.1.2013 17:05:49)
Máme byt na hypotéku, odpočet úroků uplatňuje manžel (já jsem na RD). V polovině roku jsme koupili dům k rekonstrukci, on a děti v něm mají od listopadu trvalé bydliště. Nakolik je to trvalé bydliště směrodatné? Za rok 2012 uplatní úroky z hypotéky na byt (pokud by vadilo, že TB v něm v prosinci neměl, stále ho tam mám já jako manželka, což by snad mělo stačit), za rok 2013 by už uplatňoval odečet úroků z domu, kam se v létě hodláme přestěhovat.

Je to tak v pořádku? Nebo by měl uplatňovat vždy poměrnou část podle toho, kolik měsíců v roce jsme v bytě/domě bydleli? Podle faktického bydlení nebo podle trvalého bydliště?

A, ehm ~k~, nemohl by třeba uplatňovat úroky z obou hypoték, jako že část týdne bydlíme v bytě a část v domě, nebo jako že část rodiny má TB v bytě a část v domě?
 N. 
  • 

Re: Odpočet úroků ze dvou hypoték 

(6.1.2013 17:13:12)
Z obou hypotek najednou to urcite nejde. A mam dokonce dojem, ze to lze jen u hypoteky na prvni bydleni, z dalsi uz ne.
 Klára80 


Re: Odpočet úroků ze dvou hypoték 

(6.1.2013 17:17:53)
Už to platí i na další bydlení, to s tím jen prvním platilo před pár lety, pak to ale povolili i pro následné hypotéky.
 Klára80 


Re: Odpočet úroků ze dvou hypoték 

(6.1.2013 17:15:25)
Je to fakt zapeklitý případ! :-)

Myslím, že trvalé bydliště není směrodatné, jde o to, kde opravdu bydlíte. Pak si ale myslím, že nelze uplatňovat dvě různá bydliště najednou. Prostě buď bydlí manžel v bytě nebo v domě. A uplatňuje si odpočet jen z jedné hypotéky a nebo když se v průběhu roku přestěhuje, tak uplatní část úroků z jedné a část úroků z druhé hypotéky.
 Martina, 3 synové 


Re: Odpočet úroků ze dvou hypoték 

(6.1.2013 17:54:09)
Můj manžel si uplatňoval odpočet na úroky z půjčky na byt, ve kterém nikdy nebydlel - ale bydlela jsem tam já jako manželka a děti a to stačilo. Předpokládám, že si je odečítal i po rozvodu, ale to už jsem se neptala.
 ŠIeha 


Re: Odpočet úroků ze dvou hypoték 

(6.1.2013 18:05:23)
Pouze pro trvalé bydlení a musí se splácet celý rok, jinak je omezení.
 :-) zaregistrovaná 


Re: Odpočet úroků ze dvou hypoték 

(6.1.2013 19:46:39)
tak to omezení je dáno prostým faktem, že když se hypotéka nesplácí celý rok, tak výše úroků je prostě nižší. Jinak nebyl problém s tím, že jsme měli v jednom roce dvě hypotéky, jedna na byt, druhá na dům, v souběhu, doložily jsme smlouvy a výpisy z katastru ohl. vlastnictví. Trvalé bydliště se neřešilo, to bylo ještě někde úplně jinde. Důležité je, že se ani jedna z těch nemovitostí nepronajímala.
 withep 


Re: Odpočet úroků ze dvou hypoték 

(6.1.2013 19:50:08)
To je zajímavé. A FÚ se nepozastavil nad tím, jak bydlíte v bytě a domě zároveň? Aby bydlela část rodiny tam a část tam nelze, resp. by to bylo neslučitelné se slevou na manželku a na děti.
 :-) zaregistrovaná 


Re: Odpočet úroků ze dvou hypoték 

(6.1.2013 22:04:38)
nevím, proč by v tom měl figurovat odpočet na manželku a dítě? A vždyť je úplně normální, že člověk v jednom roce má jednak byt na hypotéku, ve kterém bydlí část roku, a do toho koupí další nemovitost, do které se přestěhuje. Nikdy jsem s tím neměla problémy, pouze se doložila kupní smlouva, úvěrová smlouva a výpis z katastru, že je to naše, a to že ty nemovitosti jsem otočila během let docela často, souběh prodejů, koupí, pronájmů - výnosů. Jediný, na čem jsem se jednou s finančákem domlouvala zvlášť, byla forma doložení konstrukce výpočtu osvobození od daně z příjmu při prodeji nemovitosti, aby byla čísla jednoznačná i pro pracovnici na FU, když jsem nemovitost vlastnila kratší dobu než 5 let bez trvalého bydliště, nebo 2 roky s trvalým bydlištěm.
Trvalé bydliště je pouze evidenční, nikdy finančák nezajímalo, jestli v bytě, na který uplatňuji úroky, mám trvale pobyt.
 karma 


Re: omluva, přiživím se: trvalé bydliště nemusí být? 

(6.1.2013 21:37:24)
My to máme jako vy, přestěhovali jsme se a převedli si hypo. Na nemovitosti, na kterou je vázána jedna hypotéka ze 2 (větší hypotéka) , už není vázáno naše trvalé bydliště. Přesto lze na hypotéku (bez trvalého bydliště) uplatnit odečet?
 Katy77 


Re: omluva, přiživím se: trvalé bydliště nemusí být? 

(6.1.2013 22:46:38)
Ahojky, zrovna jsme to probírali dneska s MM. Máme hypotéku na byt a dům současně. A řešení je následůjící. Můžeš si uplatnit na oboje, protože je podstatné, kdo tam bydlí. Pokud platí hypotéku na byt či dům, ve kterém bydlí osoba blízká-manželka, děti, tak ji uplatnit může. Není podstatné, zda tam má trvalé bydliště. OOno se ale málokdy dojde do stavu, že uplatníš obě hypotéky, protože je tma strop, který ti většinou spláchne hypoška jedna. My to máme rozdělené. Já na barák, manžel na byt. V bytě má trvalé bydliště a bydlí tam jeho děti z předchozího vztahy a v baráku mám trvalé bydliště já a syn a hlavně je to společný majetek. ale prodávám, jak jsem nakoupila~t~
 Klára80 


Re: Odpočet úroků ze dvou hypoték 

(7.1.2013 9:14:56)
Jde-li o předmět bytové potřeby uvedený v odstavci 3 písm. a) až c) a e) (koupě bytu/domu), může být základ daně snížen pouze ve zdaňovacím období, po jehož celou dobu poplatník předmět bytové potřeby uvedený v odstavci 3 písm. a) až c) vlastnil a předmět bytové potřeby uvedený v odstavci 3 písm. a), c) a e) užíval k vlastnímu trvalému bydlení nebo trvalému bydlení druhého z manželů, potomků, rodičů nebo prarodičů obou manželů a v případě výstavby, změny stavby32).
Úhrnná částka úroků, o které se snižuje základ daně podle odstavce 3 ze všech úvěrů poplatníků v téže domácnosti, nesmí překročit 80 000 Kč.

Okopírovala jsem zákon, ale stejně z toho nevím, jestli teda jdou uplatnit dvě hypotéky a nebo ne. :-(
 Klára80 


Re: Odpočet úroků ze dvou hypoték 

(7.1.2013 9:18:15)
Ještě je tam tahle věta:

"V roce nabytí vlastnictví však stačí, jestliže předmět bytové potřeby poplatník vlastnil ke konci zdaňovacího období."

Což mi připadá, že když nemovitost v průběhu roku prodám, tak už za ten rok nesmím uplatnit odečet.
 Katy77 


Re: Odpočet úroků ze dvou hypoték 

(7.1.2013 14:31:35)
JJ, taky mi to tak vyznívá. No když už nebudeš vědět, tak bych zašla na finančák se poptat, nějakého poradce tam mít musí. Pokud je ale vlastníkem obou nemovitostí, tak si myslím, že by to bylo stejně jako u nás. Pokud má jeden z vás nebo děti trvalé bydliště v místě, tak uplatnit lze. pokud jste to během roku prodali, tak bych se poptala na možnost uplatnit alespoň část. A nebo zkuste spočítat, jestli by vám ta jedna hypotéka nepokryla celých 80.000, pak totiž nemá cenu potom pídit, protože je jedno jestli tam budeš mít dvě, když ti víc stejně neodečtou
 Arien+2 
  • 

Re: Odpočet úroků ze dvou hypoték 

(7.1.2013 18:54:09)
Přesně tak, podle toho jak je výše uvedená citace zákona.

Hypoték může být klidně několik, to není směrodatné (i 1 nemovistost může být financována více úvěry), důležité je zda splňuje zákonné náležitosti ta nemovitost.
Jak už někdo psal trvalé bydliště není směrodatné, je to pouze jeden i když nejčastější způsob dokládání. Směrodatné je kde fakticky bydlíte, lze doložit také čestným prohlášením, svědecky apod. A vztahuje se to na všechny vyjmenované osoby. Ale nemyslím že by to v praxi finančák kontroloval, kdo kde který měsíc bydlel.

V případě nabytí nemovitosti lze v tom roce odečíst, v případě prodeje ne (není vlastníkem ke konci roku)

Čili klidně několik hypoték, několik nemovistostí, kde bydlí všichni ti jmenovaní, nicméně je tam ten strop (ten se bere v případě placení úroků jen po část roku poměrem).

Čistě teoreticky podle toho co píšeš, myslím že i za rok 2012 si můžete odečíst obě hypotéky. Pokud byt 2013 prodáte, pak už jen dům.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2024 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.