Greta | •
|
(1.9.2012 13:05:38) Nekam jsem to ulozila a nechapu, kde to je, takze je mozne, ze to tu bude dvakrat
http://pravniradce.ihned.cz/c1-18938440-uzavirani-snatku-v-zahranici PRAVOMOC TUZEMSKÝCH SOUDŮ VE VĚCECH RODINNÝCH
Pravomoc českých soudů ve věcech manželských je dána vždy, je-li alespoň jeden z manželů českým státním občanem (§ 38 odst. 1 zákona o mezinárodním právu soukromém). Věcmi manželskými se rozumí řízení soudu o zrušení manželství rozvodem, řízení o určení, zda tu manželství je, či není, či řízení o neplatnost manželství. Určovatelem pro pravomoc českých soudů v těchto věcech je tedy státní příslušnost manželů, jiná hlediska nejsou rozhodující.
Příslušnost konkrétního soudu se určí podle § 88 písm. c) občanského soudního řádu,31) podle něhož je k projednání věci příslušný soud, v jehož obvodu měli manželé poslední společné bydliště.32)
Pokud jde o rozvod, neplatnost manželství nebo o určení, zda tu manželství je, či není, je příslušný soud, v jehož obvodu bydlí alespoň jeden z manželů.33) Pokud se soud takto nedá určit, protože např. manželé měli společné bydliště v cizině, pak je k projednání věci příslušný obecný soud žalovaného, není-li takového soudu, pak obecný soud žalobce.
Přitom obecným soudem fyzické osoby je soud, v jehož obvodu má bydliště, nemá-li bydliště, pak okresní soud, v jehož obvodu se zdržuje (§ 85 odst. 1 občanského soudního řádu). Obecným soudem žalovaného, který je občanem ČR, a který nemá v ČR obecný soud podle předchozí věty, je soud, v jehož obvodu měl v ČR poslední známé bydliště (§ 86 odst. 1 občanského soudního řádu).34) Pokud by se místně příslušný soud nepodařilo zjistit, určil by jej na základě § 11 občanského soudního řádu Nejvyšší soud ČR,35) když použití § 11 odst. 3 občanského soudního řádu není v těchto případech vyloučeno.36)
Není-li žádný z manželů českým občanem, je pravomoc českého soudu dána za těchto podmínek:37)
Pokud má alespoň jeden z manželů na území ČR pobyt a pokud může být rozhodnutí soudu uznáno v domovských státech obou manželů.
Určení příslušnosti konkrétního soudu v ČR se stanoví podle § 88 písm. a) občanského soudního řádu. Obě podmínky jsou kumulativní, tzn. musejí být splněny obě současně. Pro pobyt není rozhodující jeho délka, nesmí se však jednat o pobyt zdánlivý, tzn. o pobyt uměle vytvořený. Soud bude povinen zkoumat, zda jeho rozhodnutí v dané věci bude moci být uznáno v domovském státě této osoby, odpověď na tuto otázku si zodpoví po důkladném prostudování právního řádu tohoto konkrétního cizího státu.
Pokud má alespoň jeden z manželů v ČR pobyt delší dobu.38)
V tomto případě musí jít o pobyt nejméně v délce jednoho roku.
Pokud má soud rozhodnout o neplatnosti manželství, která se má podle českého práva vyslovit i bez návrhu a manželů zde žijí.
Soud může rozhodnout o neplatnosti manželství i bez návrhu v případech v zákoně o rodině taxativně stanovených. Jedná se o tyto případy:
- manželství bylo uzavřeno s vdanou ženou nebo ženatým mužem,
- manželství bylo uzavřeno mezi předky a potomky a mezi sourozenci, totéž platí o příbuzenství založeném osvojením,
- manželství bylo uzavřeno nezletilým, který neměl k uzavření sňatku povolení soudu, soud však manželství za neplatné neprohlásí, pokud manžel již dosáhl zletilosti nebo pokud manželka otěhotněla,
- manželství uzavřela osoba zbavená způsobilosti k právním úkonům, nebo osoba, která trpí duševní poruchou, která by měla za následek zbavení způsobilosti k právním úkonům.
Takto určuje pravomoc tuzemských soudů český právní řád, konkrétně zákon o mezinárodním právu soukromém a procesním. Ve věcech manželských tedy není primárně rozhodující, na území kterého státu došlo k uzavření manželství, rozhodující je především státní občanství manželů.
|
|