| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Kyčle

 Celkem 21 názorů.
 Pavlína 26, Ondra 33 dní 
  • 

Kyčle 

(28.12.2000 19:53:30)
Ahoj, omlouvám se, že můj dotaz píšu sem, ale jak to tady sleduji, tak tato diskuze se "hýbe" nejčastěji. Chci se zeptat maminek, jakou mají zkušenost s plenami ohledně kyčlí. Jsem z Nymburka a tady to vypadá, že po návratu z porodnice žádné mimčo pleny navíc nemá. Když jsme byli na 4 týdnech na kontrole u ortopeda, tak řekl, že kyčle má malý v pořádku, že ještě nejsou hotové a máme dávat preventivně 3 pleny na třikrát - do 3 měsíců. Ostatní maminky na tom byly stejně. Začali jsme tedy dávat papírovou plenu a přes ní 3 látkové. Ale připadá mi to moc, malý vypadá jako čmelda a zároveň se nevejde do dupaček. Nechápu, proč tedy mimča nenosí pleny hned od narození? Jaké máte zkušenosti v jiných okresech? Je to všude stejné? Díky za odpověď. Pavlína
 Lenka (Šárka 7,5 měsíce) 
  • 

Re: Kyčle 

(28.12.2000 19:57:20)
Ahoj Pavlíno,
jsem z Prahy a dopadla jsem úplně stejně. Jen s tím rozdílem, že jsem dávala tři látkové pleny bez papírové. Vyřadila jsem malé dupačky a po třetím měsíci jsem se vrátila o nějaké to číslo zpět.
Doufám, že vám kyčličky dopadnou taky dobře jako nám.
Lenka
 Jana + Honzík (3 týdny) 
  • 

Re: Kyčle 

(1.1.2001 22:35:30)
Ahoj, já jsem z Kladna. Tady už v porodnici všem maminkám doporučují dávat 3 plenky až do kontroly po 4. týdnu. My jsme se v rodinné radě usnesli, že pro tříkilové dítě je to moc a že budeme dávat plenky dvě (plus jednu papírovou). Pak nám dětská lékařka řekla, že se počítá i ta papírová plena, takže stačí dávat 1+1. V reklamním časopisu firmy Pampers (dostávali jsme ho v porodnici) se píše, že jejich plenky jsou tak pevné, že zajistí správný vývoj kyčlí a není potřeba dávat už žádnou další.
 Stela, 8. týden 
  • 

Re: Re: Kyčle 

(2.1.2001 12:48:52)
Ahoj Jano z Kladna,

neodpovídám sice na Tvůj příspěvek, ale jsi jedna z mála, kdo bydlí na Kladně a ráda bych to využila. Já jsem nyní v 8. týdnu a když všechno dobře půjde, v srpnu bych měla rodit. Jelikož bydlím na Kladně, rodit budu taky tam. Velice by mě potěšilo, kdybys mi napsala své zkušenosti z porodnice, případně nějaká konkrétní jména. Můžeš psát také na můj mail: stelinka@hotmail.com.

Děkuji a měj se

Stela
 Lenka P., Vojtíšek 7 měsíců 
  • 

Re: Kyčle 

(1.1.2001 23:16:49)
Také jsem měla dávat malému po první kontrole 3 pleny naširoko.Ale vzhledem k velmi teplému počasí letošního léta a zejména bolestivým prdíkům,
mi ho zpočátku bylo líto a pak jsem si v jednom z časopisů pro maminky přečetla rozhovor se specialistou na dětské kyčle. Zde se říká, že po výzkumech, které prováděli stačí pro mimino bez nálezu po první kontrole pouze plenka pampers, když je často měněna.
Já jsem se tím řídila a Vojtíška jsem balila do toho ohromného rance pouze při kontrole na kyčle.
S dětskou lékařkou jsem to konzultovala, měla podobný názor. Dnes je vojtík v pořádku.
Jsme z Příbrami.

 Petra, Krystufek 11 mesicu 
  • 

Re: Kyčle 

(1.1.2001 23:28:40)
Ahoj Pavlino,

jsme z Prahy a zkusenost mam takovou. Krystof mel po porodu mene pohyblivou levou kycel. Ortoped mi doporucil siroke baleni. Co to vlastne znamena mi vsak nikdo nerekl. Tak jsem se pidila a vysledek potvrzeny i nasi pediatrickou znel: kdyz davam plenku papirovou, tak pres ni staci uz jen jednu latkovou na tretiny a kdyz latkove tak hezky tri a na tretiny. Tak si vyber.
Mejte se hezky
Petra
 Lucie, dcera 5 mesicu 
  • 

Re: Kycle 

(3.1.2001 20:05:14)
Lidi, nepodcenujte ty kyclicky.
Moje holcicka sla na ultrazvuk druhy den po narozeni, kvuli rodinne dispozici.
Mela je uplne vykloubene, ale sly dat zpatky.
Okamzite dostala siroke baleni - papirovou plenu a dve nebo tri (jak ktera sestra radila) latkove.
Vazila tri kila, takze to vypadalo desive - veliky balik plen, nahore raminka a hlavicka, dole daleko od sebe dve chodidilka.
Pochopitelne ji bylo horko, delaly se ji potnicky.
Ale vyplatilo se to - kdyz jsme v deseti dnech prisli do Vinohradske nemocnice,
byly kycle sice porad spatne, ale uz ne vykloubene.
Slyseli jsme pana doktora vykladat studentkam, co by museli delat s ditetem, kdyby se kycle samy "nevratily" a nebylo to nic prijemneho.
Dostali jsme Pavlikovy trminky, takze jsme se plen zbavili, ale pan doktor nam stejne vysvetlil, jak ma siroke baleni spravne vypadat - tri pleny slozene na tretiny.
Pleny Pampers neudrzi nozicky ve spravne poloze, staci se podivat na dite, ktere je ma.
Kycle se rychle zlepsovaly, ale v dobe, kdy "na pohmat" se zdaly normalni, nebyl ultrazvukovy nalez jeste OK.
Trapily nas prdiky, protoze mala nemohla nozickama radne kopat.
Ale lepsi par tydnu prdiku a SabSimplexu, nez byt do dvou let ve strojecku, prodelavat operace, cely zivot napadat na nohu, mit zvysene riziko artrozy,....
Nechci vas strasit, spousta deti dostava siroke pleny preventivne z prehnane opatrnosti, ale lepsi nez neco zanedbat.
Poznamka nakonec: mohlo by se zdat, ze je to problem "dedicne zatizenych" deti.
Ve Vinohradske nemocnici jsme vsak potkali miminko, ktere na tom bylo podobne - tezky nalez z porodnice, okamzita lecbe, rychle zlepsovani.
Jediny rozdil byl v tom, ze v rodine toho druheho mimika nikdo nikdy problemy s kyclemi nemel a duvod, proc absolvovalo vysetreni uz v porodnici bylo,
ze na stejnem pokoji lezela maminka s pozitivni anamnezou a personal usoudil,
ze kdyz uz budou kontrolovat jedno miminko, tak muzou vzit vsechny.
Nevim, proc se to tak nedela standardne.
Preji vam vsem zdrava miminka.
Lucka
 Hanka 
  • 

Re: Re: Kycle 

(4.1.2001 13:40:19)
fakt není kontrola kyčlí v porodnici standardní? V Ostravě kontrolovali obě holky (narozeny 1996, 2000) v porodnici druhý či třetí den po porodu pohmatem a zvali na 3 týdny na ultrazvuk (a dále na šest týdnů a tři měsíce taky všechny, i když bylo vše v pořádku)
 Míša, syn skoro 4 
  • 

Re: Re: Re: Kycle 

(4.1.2001 14:26:52)
Pokud vím, tak právě celoplošným screeningem kyčlí se české zdravotnictví chlubí. Každé dítě by mělo projít trojím sítem, trojí kontrolou - první ještě v porodnici (minimálně pohmatem), druhou ve 3 týdnech (ultrazvuk), třetí kolem 3-4 měsíců (ultrazvuk). My k tomu navíc absolvovali ještě čtvrtou kontrolu rentgenem (v 8 měsících), ale to mám dojem, že doktoři spíš jen honili body.
Ptala jsem se dvou různých ortopedů, zda preventivně přidávat k papírové pleně ještě 1-2 složené na široko, a oba mi řekli, že, pokud je vše v pořádku tak, jako u nás, je to zcela zbytečné.
 Dana, dvojčata 
  • 

Re: Kyčle 

(4.1.2001 21:09:42)
Ahoj Pavlo, stejné to není - nám (u obou Cipísků) stačila jen jedna Pamperska, sám ortoped nám řekl, že pořád jen jednu a kyčle máme v pořádku - klukům budou dva roky - okres Praha.
 Mirka, Míša skoro 1.rok 
  • 

Re: Kyčle 

(7.1.2001 0:48:15)
I naši holčičku viděl ortoped poprvé v porodnici a řekl - v pořádku. 6.týdnů jsme dávali jen papírovku (ponejvíce Pampers) a na ultrazvuku jsme nedopadli nejlíp, sice v norně, ale na hranici. Lékařka (v Praze 9 na Proseku, MuDr Jančová - vynikající odborník s báječným přístupem k rodičum i dětem) nám¨doporučila buď tři látkové nebo 1papírovou + 2látkové. Problém byl čím ty látkové připevnit a tak jsme boubelku ještě zabalili do Sander. Tři dny a noci prořvala a tak jsme se jeli poradit do obchodu a tam jsme zakoupili látkové kalhotky bez igelitové vrstvy. Malá se přestala potit a za celou dobu nebyla ani jednou opruzená. Ve třech měsících jsme šli na rentgen a vše bylo v pořádku. Měla jsem velký strach, protože holčičce před námi nasazovali řemínky a to bych opravdu nechtěla.
Nevím jestli je to jen pověra nebo pravda, ale na kyčle více trpí holky. Maminky v mém okolí co dávali jen jednu plenu klukovi byli v pohodě, ale pokud to byla holka většinou dostali řemínky.
Radím tedy raději dávat široké balení preventivně od narození, než se potom 8. měsíců i déle trápit s řemínky.
Pokud má dítě váhu pod tři kila, tak se pleny skládají na 4x. (říkala naše dětská sestra)
 Vlaďka, Holice, Jiřík 10 měsíců 
  • 

Re: Kyčle 

(14.1.2001 20:38:19)
Zdravím z Holic,
mám takovouhle zkušenost:syn měl po porodu obě kyčle v pořádku ( ultrazvuk druhý den po porodu ) a tak dostával jen jednu papírovou plenu. V "mé" porodnici peventivně široké balení ( 3 pleny) nepoužívají, protože pak je prý miminko v záklonu a neprospívá to zádíčkům. Další ultrazvuk byl v 6-ti týdnech v místě bydliště a tam se ortoped zděsil,že dávám jen jednu plínku.Kyčle měl v pořádku, ale měl prý zvýšený tonus adduktorů (svaly vnitří strany stehen ).A tak jsme dávaly jednu papírovou a dvě bavlněné,do 4.měsíce,kdy byla další kontrola.A pak byl pokoj. Vlaďka




 Milada, dcera 2 měsíce, syn 5 let 
  • 

Re: Re: Kyčle 

(15.1.2001 17:31:01)
Už po několikáté mne v diskuzi o kyčlích překvapilo, že jste byli se svými dětmi na ultrazvuku již v porodnici. Já rodila obě děti u Apolináře a ani jedno dítě tam na UZV nebylo. Jsme z okresu Praha-západ a na kyčle jezdíme na polikliniku Na Dlouhém Láně - Praha 6 k dr. Machotkovi - pokud chcete vidět lékaře s pěkným přístupem k dětem v kravatě s MickeyMousem, tak ho mohu vřele doporučit. Jen je tam vždy bohužel fronta-((
 Dana, dvojčata 
  • 

Re: Re: Re: Kyčle 

(15.1.2001 20:08:22)
Ahoj Milado, mám úplně stejnou zkušenost (Apolinář, Praha-západ, i MUDr. Machotka) - ještě napiš, že chodíš k MUDr. Mačenkové a jsme doma.
 Milada, dcera 2 měsíce, syn 5 let 
  • 

Re: Re: Re: Re: Kyčle 

(16.1.2001 20:38:02)
A jak to tedy je s tou porodnicí? To někde dělají ultrazvuky kyčlí a jinde ne? Nebo to nějak závisí na rodinných dispozicích?

Milada
 Káča Skokanová (Adámek 7 měs.) 
  • 

Re: Re: Re: Re: Kyčle 

(16.1.2001 21:54:18)
Ahoj Dano,

řekla bych, že bydlíš někde poblíž... :o) I když MUDr. Mačenková ordinuje u nás ve vesnici, jezdíme k doktorce Na Dlouhý Lán.

Pro Miladu: k dr. Machotkovi se mi osvědčilo jít tak 15-20 min. před zavírací dobou, přede mnou byly jen 2 mimča. I když o prázdninách jsem si tam taky vystála frontu 1,5 hod...

Káča
 Dana, dvojčata 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Kyčle 

(16.1.2001 22:20:57)
Ahoj Kačko, tak se porozhlídni po dvojčatech a BINGO!!!
 Olina 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Kyčle 

(5.10.2002 14:37:08)
Proč je vlastně dítě hned od narození sledováno ortopedem? Vyvíjí se jadérka správně i když používáme látkové pleny? Odpovědi na ty otázky se dozvíte v našem článku. Dítěti hned po narození hrozí tzv. syndrom vrozeného vykloubení kyčlí. Ten patří v našich zemích a celé střední Evropě mezi nejčastější vrozené vývojové vady pohybového aparátu. Je zajímavé , že např. černoši tímto onemocněním prakticky netrpí.


Jak se vyšetřuje? První vyšetření probíhá již v porodnici, kdy dětský lékař vyšetřuje, zda mají zda mají oba kyčelní klouby stejnou pohyblivost, dále sleduje event. odchylky v délce končetin a asymetrii kožních záhybů na stehnech dítěte a v oblasti pohlavních orgánů a zadečku. Při sebemenším podezření na vrozenou vadu se provádí již v tomto útlém věku několika málo dnů ultrazvukové vyšetření. Druhé vyšetření, kterým projde každý kojenec je ortopedické vyšetření ve věku 6 až 9 týdnů. To se skládá z klinického posouzení stavu pohybového aparátu a vyšetření ultrazvukem. Při sebemenších nejasnostech či podezření na postižení kyčelního kloubu se provádí i rentgenový snímek.
Pravidelně následuje třetí vyšetření, které opět provádí ortoped, a to ve stáří dítěte 12 až 16 týdnů. Je-li vše v pořádku, matka již nemusí s dítětem dále na ortopedii docházet. V opačném případě či pokud ještě nejsou vyvinuta tzv. jadérka ortoped sleduje dítě i nadále. Pro vývoj kyčelního kloubu je důležité správné balení plen, které udržuje kyčelní klouby ve vhodné poloze. Za optimální se považuje ohnutí v kyčlích zhruba 60 až 70 st. Vzájemným působením hlavičky stehenní kosti a jamky kyčelního kloubu dochází ke stimulaci správného vývoje celého kloubu.
S rozšířením jednorázových plen vyvstala otázka, zda i tyto pleny udrží kloub v odpovídající poloze stejně jako 2-3 látkové pleny dříve běžně dětem dávané. Dnes je prokázáno, že při správném nasazení a dostatečně časté výměně udrží požadovanou polohu kyčelního kloubu i tyto pleny.
Jak probíhá léčba při zjištěné dysplasii? Závisí na stupni postižení. Při lehkém stupni postižení či pouze opožděném vývoji kyčelního kloubu je vhodné tzv. široké balení či jsou doporučovány pomůcky, které mají za úkol udržet hlavičku proti jamce, tzv. ji centrovat. Používá se balení pomocí látkových plen, které se dávají přes jednorázové pleny, dále to jsou ortopedické pomůcky, kam patří tzv. Frejkova peřinka a Pavlíkovy třmeny. Při závažnějším postižení bývá dítě spolu s matkou hospitalizováno. V nemocnici se vada upravuje pomocí speciálně upraveného lůžka s rámem, kam se v požadované poloze zavěsí dolní končetiny dítěte. Jsou-li klouby po této léčbě ve správné poloze zajistí se ještě na dalších 6 týdnů sádrovou fixací. Shora uvedenými metodami lze vyléčit téměř všechny vrozené postižení kyčlí. V ojedinělých případech je nutné řešení operativní. Prognóza onemocnění je při včas zahájené léčbě dobrá, dítě zpravidla začne chodit normálně i nadále chodí bez obtíží. Pokud se však tato vada neléčí může mít dítě následky v podobě kulhání, v dospělosti může dojít dříve k opotřebování kloubu spojeným s bolestmi.

 Zora 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kyčle 

(6.10.2002 22:55:04)
Synovi je 13 měsíců a ještě nemá obě jadérka. Na začátku léta jsme byli na kontrole a to tam ještě nebylo žádné, na kontrole minulý týden se už jedno objevilo, ale druhé tam nemá. V Motole nám řekli, že máme přijít zase za tři měsíce a do té doby začít zase dávat pleny. Začíná pomalu chodit a taky je dost velký (81 cm a 12 kg), takže jsme z toho dost nervózní. Máte někdo zkušenost, že by dítě nemělo jadérka tak dlouho a co se pak děje?
 Jana a Jiřík 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kyčle 

(14.11.2002 20:00:17)
Nám se jadérka začaly vyvíjet až ve 14 měsících. Potom byly malinko vidět tak už jsme k doktorovi nemuseli. Ale malej si začal v 7 měsících stoupat a chodil okolo nábytku a chodit začal už v 11 uplně sám. Ale zase byl lehoučkej (9 kg). Jana
 Suzanne Dzupik 


Kyčle 

(3.1.2018 0:28:12)
Jadérka se dřív nebo později dotvoří určitě. Širokým balením vývoj jadérka NEURYCHLÍTE! Kyčle se kontrolují dokud nejsou jadérka dovyvinuta a to z toho důvodu, aby se doktor ujistil, zda se vyvíjejí SPRÁVNĚ (nikoli zda se vyvinou). A pokud se vyvíjí nestandardně (nezapadají do kloubní jamky atd), pak aby se včas zahájilo správné řešení, vedoucí k nápravě problému (např. široké balení, rehabilitace a tak podobně). Pokud jadérko nebude v jamce správně uloženo, hrozí v budoucnu vykloubení. Cvičením či širokým balením lze u méně závažných nálezů nasměrovat vývíjející se jadérko správným směrem (do kloubní jamky) atp.

PODROBNĚJI:

Vý­voj ky­čel­ní­ho klou­bu za­čí­ná me­zi 3. a 6. týd­nem nit­ro­dě­lož­ní­ho ži­vo­ta a po­kra­ču­je i po na­ro­ze­ní dí­tě­te. Osi­fi­kač­ní já­dro ste­hen­ní kos­ti se ob­je­vu­je od 3. do 10. mě­sí­ce vě­ku. Pro správ­ný vý­voj kos­tí jsou dů­le­ži­té nu­trič­ní vli­vy – pře­de­vším do­sta­tek váp­ní­ku, fos­fo­ru, vi­ta­mi­nů A a D.

O zdra­vém ná­le­zu ho­vo­ří­me, když je ná­lez ul­tra­zvu­ku hod­no­cen ja­ko Ia, Ib či IIa, te­dy nor­mál­ní cen­t­ra­ce hla­vi­ce, správ­ně for­mo­va­ná jam­ka a po­stup­ný vý­voj osi­fi­kač­ních ja­der hla­vic ste­hen­ních kos­tí, při sou­čas­ném nor­mál­ním kli­nic­kém ná­le­zu na no­vo­ro­zen­ci.

V prv­ních mě­sí­cích po po­ro­du do­chá­zí k po­stup­né osi­fi ka­ci pů­vod­ních chru­pavči­tých ja­dé­rek (cen­ter hla­vi­ce ste­hen­ní kos­ti) a po­stup­né úpra­vě úhlu krč­ku, kte­rá se ješ­tě upra­vu­je v prů­bě­hu ně­ko­li­ka dal­ších let. Dá­le do­chá­zí spo­lu se za­po­če­tím chůze dí­tě­te k po­stup­né fy­zi­o­lo­gic­ké ro­ta­ci krč­ku ste­hen­ní kos­ti a tím k vy­tvo­ře­ní op­ti­mál­ních pod­mí­nek pro na­lé­há­ní do jam­ky při zá­tě­ži.

Pre­ven­tiv­ně je tře­ba dbát na správ­né ba­le­ní no­vo­ro­zen­ců. Ši­ro­kým ba­le­ním, pře­de­vším v prv­ních týd­nech, za­jis­tí­me správ­né po­sta­ve­ní hla­vi­ce ste­hen­ní kos­ti a jam­ky ky­čel­ní­ho klou­bu, čímž umož­ní­me správ­ný vý­voj ky­čle. Jsou však zná­my i pří­pa­dy, kdy se ne­vhod­ným ba­le­ním no­vo­ro­zen­ce pů­vod­ně dob­rý ná­lez vý­raz­ně zhor­šil.

Nej­běž­něj­ším di­a­gnos­ti­ko­va­ným pro­blé­mem je opož­dě­ný vý­voj ja­der. Ja­dér­ka by se mě­la for­mo­vat v roz­me­zí me­zi 3. a 10. mě­sí­cem vě­ku, even­tu­ál­ně mů­že do­chá­zet k asy­me­t­rii vý­vo­je ja­der, kte­rá se ve vět­ši­ně pří­pa­dů spon­tán­ně upra­vu­je s vě­kem. Dá­le bý­vá vel­mi čas­to ome­ze­ný po­hyb v ky­čel­ních klou­bech do uno­že­ní, což bý­vá stan­dard­ně kom­pen­zo­vá­no cvi­če­ním, pří­pad­ně re­ha­bi­li­ta­cí či ši­ro­kým ba­le­ním.

Léč­ba vro­ze­né dy­spla­zie ky­čel­ní (VDK) mu­sí být za­há­je­na co nejdří­ve. Leh­čí stup­ně dy­spla­zie jsou lé­če­ny ab­dukč­ním re­ži­mem, te­dy ši­ro­kým ba­le­ním, kte­ré se do­po­ru­ču­je vět­ši­nou i pre­ven­tiv­ně. Čas­to se po­u­ží­va­jí ta­ké ab­dukč­ní po­můc­ky (Frej­ko­va pe­řin­ka, Pavlí­ko­vy tř­me­ny). Ul­tra­zvu­ko­vé kon­t­ro­ly jsou pro­vá­dě­ny po čtyřech až šes­ti týd­nech. Dů­le­ži­té je správ­né na­sta­ve­ní a pra­vi­del­né kon­t­ro­ly, po­u­ží­vá­ní po­mů­cek i ve vzta­hu k růstu dí­tě­te.

Zá­važ­něj­ší stup­ně VDK se ře­ší po­mo­cí dis­trakč­ní léč­by (dis­trak­ce = zá­věs ky­člí v ta­hu). Dis­trakč­ní re­žim tr­vá cel­kem 6 týd­nů, pro­bí­há 24 ho­din den­ně, dí­tě je sní­má­no pou­ze na kou­pá­ní. Ne­zříd­ka se stá­vá, že k re­po­zi­ci (za­klou­be­ní) do­jde až v 6. týd­nu. Po ukon­če­ní dis­trakč­ní­ho re­ži­mu ná­sle­du­je rent­ge­no­vé kon­trast­ní vy­šet­ře­ní klou­bu. Pou­ze ma­lá část pa­ci­en­tů je dnes lé­če­na chi­rur­gic­ky, vět­ši­nu z nich se da­ří vy­lé­čit kon­zer­va­tiv­ně. Ope­ra­ce by při­tom mě­ly být pro­vá­dě­ny pou­ze na pra­co­viš­tích, kte­rá ma­jí s tím­to ty­pem zá­kro­ků zku­še­nost.

Opož­dě­ný mo­to­ric­ký vý­voj je mož­né upra­vit po­mo­cí re­ha­bi­li­ta­ce, tech­ni­ky měk­kých tká­ní, mo­bi­li­za­ce, pa­siv­ní cen­t­ra­cí ky­čel­ní­ho klou­bu ne­bo ta­ké Voj­to­vou me­to­dou (lé­čeb­ná tech­ni­ka za­lo­že­ná na prin­ci­pu re­flex­ní­ho po­hy­bu vpřed po­mo­cí sti­mu­la­ce přes­ně de­fi­no­va­ných spouš­ťo­vých zón na tě­le pa­ci­en­ta; je vhod­ná pro ko­jen­ce, dě­ti i do­spě­lé a je účin­nou léč­bou i pre­ven­cí po­hy­bo­vých vad). Cí­lem re­ha­bi­li­ta­ce je sy­me­t­ric­ký a pl­no­hod­not­ný psy­cho­mo­to­ric­ký vý­voj.

Výskyt VDK pod­le růz­ných stu­dií v po­pu­la­ci ko­lísá me­zi 0,2–4 %. VDK je však nej­čas­těj­ší vro­ze­ná va­da u dě­tí. Má pře­kva­pi­vě se­zon­ní výskyt – vy­sky­tu­je se čas­tě­ji v zim­ních mě­sí­cích, vliv má ta­ké ra­sa – u čer­no­chů se VDK vy­sky­tu­je vel­mi vzác­ně. En­de­mic­kou ob­las­tí výsky­tu VDK je střed­ní Ev­ro­pa.

Komerční sdělení

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2024 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.