Lorinka a 2 holky |
|
(30.8.2009 20:26:30) Pracuji ve Státním Ústavu pro KOntrolu Léčiv a zodpovědně říkám, že léky s proščlou expirací bych nmeužila ŽÁDNÉ a to ani prošlé třeba jen o měsíc. Lékařce, která tvrdí, že léky prošlé méně než rok jsou v pohodě, by zasloužila na prdel J8 sama přímo dobu použitelnosti léků kontroluji a schvaluji, takže vážně vím, o čem mluvím. Není pravda, že se firmy snaží mít exrirační dobu co nejkratší. Je to spíš naopak a často je to právě schválené přesně tak, aby po dobu použitelnosti byly léky bezpečné a účinné a opravdu klidně i měsíc po vypršení expirace už tomu tak být nemusí.
|
vfvf |
|
(3.11.2016 19:19:20) to mi tedy řekněte, jak se chovat, když mi moje vlastní lékařka řekla, že prášky které mi dala (s 5 měsíců prošlým exspiračním datumem) klidně můžu dalšího půl roku ještě užívat....
Já silně uvažuji o změně lékařky :-(((
|
lezeleze |
|
(3.11.2016 20:56:11) ???!!!!
Firma vyrábějící léky provádí stabilitní studie, podle kterých určuje dobu trvanlivosti (a je v jejich zájmu ji mít dlouhou, protože s krátkou exspirací jsou problémy - lékárny to vrací, distributoři to nechtejí... nikdo nechce, aby jim černý petr zůstal na skladě). Pokud je léčivý přípravek uchováván tak, jak má být (dokazuje se tím, že je neporušený distribuční řetězec - výrobce - distributor - lékárna), ručí výrobce za jeho jakost a kvalitu. Po propadnutí exspirace už ne. Lékárna procházející věci odepisuje a vyhazuje ev. vrací distributorovi, který je vrací výrobci. Po propadnutí exspirace se tabketa hned nerozpadne na černý prach, nezezelená atd., ale přesto v ní mohou probíhat rozkladné procesy, které škodí nejen léku, ale potenciálně i zdraví. Prošlé léky patří do lékárny (každá lékárna ze zákona vybírá prošlé a nespotřebované léky a vyhazuje je do speciálních sudů jako nebezpečný odpad a má smlouvu se specializovanou firmou na likvidaci nebezpečného odpadu).
Léky "k prodeji" nemají u lékaře co dělat (s výjimkou nutné neodkladné péče a léků, které potřebuje k léčení - injekce proti bolesti apod.).
Už jsem viděla v této kategorii viděla kde co, ale aby lékař prodával něco už prošlého a říkal, že to je ještě určitě OK, s tím jsem se teda ještě nesetkala.
To není jen na změnu lékaře, to je na nahlášení na SÚKL.
|
|
|
Vojkuvka Marek |
|
(21.3.2018 20:59:45) Jedine cemu verim, drzet se od lekaru co nejdal protoze jakmile se jim dostanete do sparu, zivi se z nemocnice nevratite.... Chapal bych to treba u nejakeho sloziteho leku, pro nekoho po operaci kde musi dostat presne nejakou davku... i kdyz i tady teda co znam lekare, tak oni predepisuji stejne davky naprosto rozdilnym lidem, tlustym hubenym, s rozdilnym metabolismem, moje sestra je lekarka a sama porad uziva spoustu leku, na tlak, na oci, na pamet,.... kouri a pije porad si na neco stezuje a cela jeji rodina sami lekari take... Pokud clovek neumira na nejakou chorobu, tak ja si pod lekem predstavim neco co se da koupit bez receptu, kde vpodstate stejne nic moc neni, jinak by to museli schvalovat a regulovat....treba acylpirin nebo aspirin nebo sirup proti kasli.
No a to mi teda reknete, jak asi ten acylpiryn pozna, ze mu 31. konci expirace a 1. nasledujici mesic je z nej jedovata tableta. kulovy, samozrejme ze obycejne vitaminy, sirupy proti kasli a podobne, pokud jsou skladovane dle pozadavku, coz vetsinou znamena tma, chlad, lednicka, apod tak vydrzi klidne roky po expiraci... treba jitrocelovy sirup proti kasli jsem si koupil po expiraci, jelikoz byl za 10%ceny stejne je to jen takovy cukrovy roztok s kapkou jitrocele... budu to pit dokud to nevypiju klidne 5 let po expiraci, protoze tim si tezko ublizim... a podobne aspirin... proc bych ho mel vyhazovat... ay budu pristi rok v lednu nemocnej, budu rad ze doma mi lezi par tablet, nepozenu se do lekarny, kde leda tak neco chytim, budu doma, dam si caj a k tomu rok proslej aspirin, a je mi jedno co si o tom bude myslet moje sestra doktorka... jednak vam muzu rict, ze ona zere prosle veci taky a pak ona misto mne do prace makat nepujde... a mne se po tom proslem aspirinu udela lip...
|
|
|